Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Społecznych

Uwarunkowania społeczne, polityczne i prawne decyzji polskich władz państwowych o odmowie uznania Ślązaków za mniejszość etniczną

29.09.2022 - 14:16 aktualizacja 29.09.2022 - 14:16
Redakcja: violettakulik

Artykuł autorstwa Anny Muś, Tomasza Jakubowskiego, Justyny Kijonki i Pawła Sarny pt. Where Ethnoregionalism and Nationalism Meet. A Struggle for Recognition and a Clash of Identities ukazał się w International Journal on Minority and Group Rights.

Osoby prowadzące badania tak opisują swoją pracę:

Artykuł podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie jakie są uwarunkowania społeczne, polityczne i prawne decyzji polskich władz państwowych o odmowie uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Prezentujemy w nim nasze badania dotyczące dynamicznych relacji między Polakami i Ślązakami oraz konsekwencji tych relacji dla prawa publicznego. W pierwszej kolejności zajmujemy się powstaniem ruchu etnoregionalistycznego na Górnym Śląsku. Następnie analizujemy bardziej ogólne kwestie związane z uznawaniem grup społecznych przez prawo. Dalej badamy politykę etniczną w Polsce w odniesieniu do śląskiej grupy etnicznej, zwłaszcza w kontekście polskiej tożsamości narodowej.

szyb kopalni

return to top