Jak ludzie postrzegają samych siebie po spożyciu alkoholu? – badania dr Marioli Paruzel-Czachury

30.11.2022 - 08:43 aktualizacja 30.11.2022 - 08:46
Redakcja: violettakulik

Alkohol wpływa na to, jak ludzie myślą, czują, zachowują się oraz jak postrzegają fizyczny i społeczny świat wokół nich.

Ale czy alkohol wpływa również na to, jak ludzie postrzegają samych siebie?

Na to pytanie odpowiedź w artykule pt. „A strong alcoholic drink does not influence self‑assessments of the big five personality traits”. Autorami publikacji są: dr Mariola Paruzel-Czachura z naszego wydziału oraz Agnieszka Sorokowska (Uniwersytet Wrocławski), Paweł Bianga (Centrum Zdrowia Psychicznego “Feniks”), Piotr Sorokowski (Uniwersytet Wrocławski), Sam Gosling (University of Texas at Austin, School of Psychological Sciences, The University of Melbourne).

Dotychczasowe badania wskazują, że upojenie alkoholowe może prowadzić do pozytywnej samooceny, negatywnej samooceny lub nie mieć żadnego wpływu na to jak ludzie widzą samych siebie. W badaniu sprawdzono, czy upojenie alkoholowe wpływa na samoocenę osobowości w ramach tzw. koncepcji Wielkiej Piątki (sprawdzono cechy takie jak ekstrawersja, neurotyczność, otwartość na doświadczenie, sumienność i ugodowość). Badacze postawili hipotezę, że odurzeni alkoholem uczestnicy będą postrzegać siebie bardziej pozytywnie niż osoby trzeźwe. Przeprowadzili prerejestrowany eksperyment laboratoryjny na prawie 400 uczestnikach podzielonych na trzy grupy: spożywającej alkohol, placebo i  kontrolnej. Wbrew przewidywaniom nie stwierdzono różnic w samoocenie osobowości. Wyniki sugerują więc, że samoocena osobowości może być zbyt stabilna, by wpływały na nią chwilowe zmiany w myślach i uczuciach spowodowane wypiciem alkoholu.

Więcej o artykule:
Paruzel-Czachura, M., Sorokowska, A., Bianga, P. et al. A strong alcoholic drink does not influence self-assessments of the big five personality traits.
Curr Psychol (2022). https://doi.org/10.1007/s12144-022-04015-9

Osoba śpi po spożyciu alkoholu