Czym zajmuje się pracownik socjalny?- spotkanie studentów z ekspertem

23.01.2023 - 09:27 aktualizacja 23.01.2023 - 09:27
Redakcja: violettakulik

Czym zajmuje się pracownik socjalny?
Jaką rolę pełni w systemie pomocy społecznej i poza nim?
Jakie są blaski i cienie tej profesji?

Dnia 9 stycznia br. studenci III roku politologii specjalność polityka społeczna uczestniczyli w spotkaniu z Panią Iwoną Rup-Staroń, kierowniczką Zespołu Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sosnowcu, posiadającą wieloletnie doświadczenie w terenowej pracy socjalnej.

Studenci mieli okazję zapoznać się z ramami prawno-instytucjonalnymi, w których pracownicy socjalni wykonują swoje obowiązki zawodowe. Dowiedzieli się, jak można zostać pracownikiem socjalnym, jak wygląda procedura awansu zawodowego i jakie uprawnienia przysługują pracownikowi socjalnemu w związku z wykonywanymi obowiązkami. Praca socjalna to działalność zawodowa, która ma na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków, które temu sprzyjają. Pracownicy socjalni pomagają jednostkom, rodzinom i grupom społecznym rozpoznanie osobistych, społecznych i tkwiących w środowisku trudności oddziałujących na nich niekorzystnie.

Studenci dowiedzieli się, na czym polega procedura interwencyjnego zabezpieczenia dziecka, która wzbudza społeczne emocje i często jest pretekstem do kwestionowania procedur prawnych, mających chronić zdrowie lub życie dziecka. Jak się okazało medialnie nośnie sformułowanie „zabranie dziecka z rodziny” ma niewiele wspólnego z uznaniowością, czy arbitralnym rozstrzygnięciem pracownika socjalnego.

Było to kolejne z cyklu spotkań, których realizatorką jest dr Bożena Zasępa.

dr Bożena Zasępa