Fotografia prasowa narzędziem propagandy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

13.03.2023 - 08:33 aktualizacja 20.03.2023 - 07:23
Redakcja: violettakulik

W czasopiśmie „UR JOURNAL OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES” ukazał się tekst prof. Pawła Sarny, w którym autor stawia pytanie o funkcjonowanie fotografii na łamach czasopisma, stopniowo ulegającego naciskom propagandy.

Fotografia prasowa w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była narzędziem propagandy. Wprowadzenie w Polsce leninowskiego modelu prasy poprzedził kilkuletni okres planowania. Oprócz gazet mających charakter propagandowo-agitacyjny działały między innymi czasopisma określające się jako niemarksistowskie, jak katowicka „Odra”. Margines ich swobody z biegiem czasu coraz bardziej się kurczył. Świadectwem tego są między innymi fotografie.
Obok przodowników pracy zamieszczano karykaturalne wizerunki Niemców, będące elementem dyskursu antyniemieckiego ukierunkowanego między innymi na uzasadnienie słuszności wysiedleń.

zwinięte w rulon gazety