Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Czy uważność i współczucie mogą wpływać na naszą ocenę moralną? – badania naukowe

04.09.2023 - 10:05 aktualizacja 04.09.2023 - 10:07
Redakcja: violettakulik

W czasopiśmie Mindfulness ukazał się artykuł pt. „Do Meditation, Mindfulness, and Self-Compassion Impact Utilitarian Moral Judgment? autorstrwa dr Marioli Paruzel-Czachury, prof. UŚ oraz  dr Dagny Kocur.

Praktyki medytacyjne, uważność i współczucie dla siebie mogą wpływać na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne na wiele sposobów. Czy jednak mogą one również wpływać na naszą ocenę moralną, na przykład na to, co myślimy o dobru i złu?
Niniejsze badanie miało na celu zbadanie potencjalnego wpływu medytacji, uważności i współczucia dla samego siebie na utylitarne osądy moralne.
Autorki przeprowadziły dwa badania. W badaniu 1 (N = 316) zmierzyły częstotliwość medytacji uczestników, ich poziom uważności, współczucia dla siebie i ich utylitarną ocenę moralną poprzez dwa dobrze znane dylematy moralne (dylemat wagonika i kładki) oraz przy użyciu dwuwymiarowego modelu psychologii moralnej (Oksfordzka Skala Utylitaryzmu z dwoma czynnikami: negatywnym, tj. instrumentalna szkoda i pozytywnymi, tj. bezstronny wymiar dobroczynności). W badaniu 2 (N = 41) przeprowadziły psychologiczny 8-tygodniowy kurs uważności i zmierzyły te same zmienne, co w badaniu 1, tym razem przed i po kursie.
W badaniu 1 zaobserwowano, że uczestnicy, którzy medytowali częściej, wykazywali niższy poziom instrumentalnej krzywdy. W badaniu 2 stwierdzono, że uczestnicy mieli niższy poziom bezstronnej dobroczynności po 8-tygodniowym kursie uważności.
Niniejsze badana wskazują na to, iż myślenie moralne może się zmienić, gdy badani medytują lub zwiększają poziom tzw. mindfulness.

Medytujący mężczyzna.

return to top