Publikacja podejmująca problematykę adaptacji porozwodowej

05.03.2024 - 08:46 aktualizacja 05.03.2024 - 09:43
Redakcja: violettakulik

Badaczki z Instytutu Psychologii: Anna Kołodziej-Zaleska, Anna Brandt-Salmeri i Michalina Ilska opublikowały artykuł: “Between the Sense of Loss and Posttraumatic Growth: The Role of Self-Esteem and Initiator Status” w czasopiśmie Family Transitions (do 2023 roku: Journal of Divorce and Remarriage).

Jest to kolejna w Instytucie Psychologii publikacja podejmująca problematykę adaptacji porozwodowej, która wskazuje na rolę inicjatora procesu rozwodowego w przystosowaniu się do sytuacji po rozwodzie. Tym razem badaniami objęto kobiety po rozwodzie. Wyniki wskazały na znaczenie samooceny w procesie przechodzenia od doświadczania straty, po doświadczanie pozytywnych zmian po rozwodzie, zwłaszcza dla kobiet, które nie inicjowały rozwodu w znaczeniu złożenia pozwu rozwodowego.

Uświadomienie złożonych interakcji pomiędzy cechami jednostki a specyfiką rozwodu i ich wpływem na doświadczanie wzrostu, może poprawić jakość interwencji klinicznych w grupie osób rozwodzących się i rozwiedzionych. Zgodnie z implikacjami praktycznymi, płynącymi z badań – szczególna uwaga profesjonalistów powinna skupiać się na kobietach z niższą samooceną, niebędących inicjatorkami procesu rozwodowego, gdyż mają mniejsze szanse na doświadczanie pozytywnych zmian po rozwodzie.

Twarz smutnej kobiety