Wykład dr. Tomasza Okraski, prof. UŚ podczas ogólnopolskiego spotkania środowisk opozycji antykomunistycznej

07.06.2024 - 10:09 aktualizacja 07.06.2024 - 10:55
Redakcja: violettakulik

5 czerwca br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się ogólnopolskie spotkanie środowisk opozycji antykomunistycznej – osób odznaczonych Krzyżem Wolności
i Solidarności.

W trakcie uroczystości gościnny wykład pt. „Rys sytuacji geopolitycznej w kontekście bieżących wydarzeń w Europie i na świecie” wygłosił dr Tomasz Okraska, prof. UŚ.
W wystąpieniu poruszył temat przemian, jakie zaszły na świecie przez ostatnie dwie dekady. Odniósł się między innymi do spadku znaczenia Zachodu oraz wzrostu Azji.
Nie zabrakło wątków związanych z agresją Rosji na Ukrainę i jej wpływem na globalną politykę oraz bezpieczeństwo Polski. W prelekcji się też problem presji migracyjnej, zarówno bieżącej na polską granicę, jak i w kontekście potencjalnych przyszłych wyzwań, związanych choćby z migracjami klimatycznymi.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie środowisk opozycji antykomunistycznej – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach (katowice.uw.gov.pl)

zdjęcie z z wydarzenia