Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kamuflaż społeczny osób autystycznych – artykuł dr Anny Pyszkowskiej w ramach projektu MINIATURA 6

12.06.2024 - 10:51 aktualizacja 12.06.2024 - 10:52
Redakcja: violettakulik

W czasopiśmie Journal of Autism and Developmental Disorders ukazał sie artykuł dr Anny Pyszkowskiej pt. „It is More Anxiousness than Role-playing: Social Camouflaging Conceptualization Among Adults on the Autism Spectrum Compared to Persons with Social Anxiety Disorder”.

Osoby autystyczne uważają kamuflaż społeczny, np. maskowanie cech autystycznych lub kompensację umiejętności społecznych, za wyczerpujące i wymagające wysiłku, często prowadzące do pogorszenia samopoczucia lub wypalenia zawodowego, a także adaptacyjne dla satysfakcjonujących interakcji społecznych. Rozwój kamuflażu może skutkować izolacją, unikaniem kontaktów społecznych, zwiększoną autostygmatyzacją i błędną diagnozą, w tym lękiem społecznym.

Celem badania była empiryczna weryfikacja autorskiej konceptualizacji kamuflażu społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem objawów lęku społecznego, wypalenia autystycznego i stygmatyzacji wśród osób w spektrum autyzmu (ASD) w porównaniu do dwóch dodatkowych grup kontrolnych: z lękiem społecznym (SAD) i podwójną diagnozą (SAD + ASD ). W badaniu wzięły udział 254 osoby (w tym 186 kobiet, 148 z rozpoznaniem ASD). Modele równań strukturalnych wykazały, że proponowana konceptualizacja, w której zmiennymi wynikowymi były kamuflaż i wypalenie autystyczne, wykazała akceptowalne dopasowanie, co sugeruje, że strategia ta jest kosztowna i może skutkować wyczerpaniem. Co interesujące, całkowity wynik kamuflażu nie różnił się pomiędzy badanymi grupami, co sugeruje, że tendencja do kamuflażu ma raczej charakter transdiagnostyczny, wynika z lęku i negatywnego postrzegania siebie, a nie jest częścią fenotypu autystycznego.

Artykuł powstał w ramach projektu realizowanego z grantu MINIATURA 6 z funduszy Narodowego Centrum Nauki (2022/06/X/HS6/00530).

dr Anna Pyszkowska

dr Anna Pyszkowska

return to top