Summer Science Exhibition z udziałem przedstawicielki WNS

18.07.2024 - 10:49 aktualizacja 18.07.2024 - 10:49
Redakcja: violettakulik

Przedstawicielka Instytutu Pedagogiki dr Monika Frania, prof. UŚ  wzięła udział w tegorocznej edycji wydarzenia Summer Science Exhibition, które popularyzuje naukę wśród osób w różnym wieku.
Jest to najstarszy festiwal nauki w Wielkiej Brytanii, który w tym roku odbywał się w dniach 2-7 lipca w Londynie. W tych dniach spotkało się prawie 300 naukowców i zachęciło do odwiedzenia siedziby The Royal Society setki obywateli brytyjskiej stolicy.  Podczas festiwalu odbywały się wykłady, prelekcje, pokazy, warsztaty i inne aktywności.

Podczas pobytu badaczka Uniwersytetu Śląskiego miała również okazję zwiedzić wystawy w Science Museum i Natural History Museum, a także odwiedzić kampusy University of Oxford i University of Cambridge. Pobyt w Wielkiej Brytanii został dofinansowany w ramach konkursu w programie Inicjatywa Doskonałości Badawczej IDB – „Popularyzacja Nauki”, który stanowi istotny element działań strategicznych realizowanych w ramach zadań Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Kilka tygodni przed wyjazdem Monika Frania uczestniczyła w zajęciach, które prowadził Andrea Brunello  w ramach Szkoły Popularyzacji Nauki UŚ. Sama Szkoła to innowacyjny w Polsce projekt, realizowany w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki. W ramach projektu, UŚ zorganizował zajęcia z trzema trenerami w zakresie komunikacji naukowej. Wydarzenie skierowane było nie tylko do naukowców, ale też do studentów, doktorantów i nauczycieli oraz wszystkich, którzy chcieli poszerzyć swoje kompetencje w sferze prezentacji zagadnień naukowych oraz wyników badań.

Popularyzacja nauki staje się bardzo ważnym elementem tzw. trzeciej misji uczelni w Europie, a nasi przedstawiciele bardzo często angażują się w takie działania. Dr Monika Frania, prof. UŚ już w grudniu po raz kolejny wystąpi na corocznym Festiwalu Nauki w Katowicach reprezentując WNS.

dr Monika Frania, prof. UŚ