Sztuczna inteligencja, zaangażowana w bieżącą działalność polityków oraz ich działania w kampaniach politycznych, wyraźnie zmienia nasze postrzeganie mediów, platform cyfrowych, a także samych polityków, którzy z nich korzystają. Badania prof. Katherine Dommett oraz dr. Jamesa Weinberga z University of Sheffield, zaprezentowane członkom wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego podczas specjalnego wykładu „Governing in an Age of Distrust and Technological Change”, wskazywały na dwie znaczące tendencje.
Po pierwsze, kolejne narzędzia cyfrowe wykorzystywane w bieżącej aktywności politycznej mogą zarówno sprzyjać, jak i ograniczać działania na rzecz pożądanych społecznie wartości, takich jak wolność wypowiedzi, przejrzystość życia publicznego czy inkluzja i solidarność społeczna. Jednocześnie lokalna specyfika społeczna determinuje, które z tych wartości są traktowane jako nadrzędne. Po drugie, sami politycy wykazują wyraźny strach przed AI i nowymi formami aktywności społecznej w sieci. Lęk ten niejednokrotnie sprawia, że nie tylko brakuje im pomysłów na wzbudzenie zaufania wśród potencjalnych wyborców, ale również negatywnie wpływa na ich własne zdrowie psychiczne.
Między innymi o tych zagadnieniach mogliśmy usłyszeć 26 lutego w SpinPlace podczas wykładu zaproszonych gości na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Wydarzenie, zorganizowane i prowadzone przez prof. Damiana Guzka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej, przyciągnęło uwagę specjalistów z zakresu komunikacji, nauk politycznych, dyplomacji oraz studentów.
Sylwetki gości:
Profesor Katherine Dommett jest wybitną badaczką specjalizującą się w polityce cyfrowej na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Jej badania koncentrują się na przecięciu technologii cyfrowych i procesów demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania danych, kampanii wyborczych i ram regulacyjnych. Wniosła znaczący wkład w zrozumienie, jak narzędzia cyfrowe wpływają na zaangażowanie polityczne oraz funkcjonowanie instytucji demokratycznych. W 2020 roku pełniła funkcję specjalnej doradczyni w Komisji Specjalnej Izby Lordów ds. Demokracji i Technologii Cyfrowej, co świadczy o jej zaangażowaniu w zastosowanie akademickiej wiedzy w rzeczywistych wyzwaniach politycznych. W ostatnim czasie opublikowała w Cambridge University Press książkę Data-Driven Campaigning and Political Parties: Five Advanced Democracies Compared (współautorstwo z G. Keffordem i S. Kruschinskim). Publikacja ta przedstawia analizę porównawczą cyfrowych strategii politycznych opartych na danych w różnych demokracjach.
Dr James Weinberg jest starszym badaczem w dziedzinie nauk politycznych oraz dyrektorem ds. kształcenia w Szkole Studiów Socjologicznych, Politycznych i Międzynarodowych na Uniwersytecie w Sheffield. Jego badania koncentrują się na zachowaniach politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem osobowości polityków, zaufania publicznego oraz procesów decyzyjnych.
Jego ostatnia monografia Governing in an Age of Distrust, opublikowana w Oxford University Press w 2023 roku, zapewniła mu miejsce w grupie 50 badaczy, których prace kształtują współczesne rozumienie polityki według zestawienia opracowanego przez Apolitical Foundation.
Zarówno prof. Dommett, jak i dr Weinberg współpracują w zespole PODTRUST – prestiżowym projekcie finansowanym w ramach grantu Trans Atlantic Platform. Liderem polskiego zespołu w tym projekcie jest prof. Damian Guzek z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych.