Z jakich mediów studenci dziennikarstwa pozyskują wiadomości na temat kryzysów często doświadczających Polskę i świat w ostatnich latach?
Jakich informacji adepci dziennikarstwa oczekują od mediów i jakie znaczenie w tym przypadku mają dziennikarze niezależni?
Celem artykułu była weryfikacja z jakich źródeł i przekaźników informacji korzystają studenci dziennikarstwa w odniesieniu do często występujących w ostatnim czasie zdarzeń kryzysowych, takich jak np. wojna w Ukrainie i pandemia Covid-19. W ramach analiz zbadano, czy media tradycyjne tracą swoją pozycję na korzyść twórców niezależnych, działających głównie w sieci.
Techniką badawczą użytą w artykule jest ankieta online, którą przeprowadzono wśród studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na jej podstawie znaleziono odpowiedzi na cztery pytania badawcze, odnoszące się m.in. do oczekiwań młodych ludzi w stosunku do mediów, a także sposobu korzystania z nich w czasie kryzysów.
Badania wykazały, że przyszli adepci dziennikarstwa chętnie korzystali z profili dziennikarzy niezależnych, ale także z mediów społecznościowych i ogólnie internetu, poszukując informacji o trwających kryzysach. Wynikało to głównie z dostępności, ale także skrótowości przy zachowaniu dokładności, zamieszczanych komunikatów. To istotnie różnicuje media tradycyjne od nowych mediów. W ramach badań nie zauważono, aby płeć była czynnikiem, który w znaczący sposób warunkował i różnicował decyzje respondentów. Większość badanych, którzy korzystali z profili dziennikarzy niezależnych w celu pozyskiwania informacji, stwierdziła, że pomogło to im w poszerzeniu wiedzy na temat otaczającego ich świata.