Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
język wykładowy: polski
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe to dynamicznie zmieniające się dyscypliny, których celem jest rozpoznawanie zagrożeń oraz ich eliminowanie lub ograniczanie. Takie działania mają wpływ na los poszczególnych ludzi, całych zbiorowisk czy państw. Do ich zrozumienia konieczna jest teoria oraz praktyka, które można zdobyć na tym kierunku. Absolwent ma przed sobą szerokie perspektywy zawodowe w organizacjach, instytucjach i służbach zajmujących się bezpieczeństwem. Jako student poznasz specyfikę polityki, historii politycznej i bezpieczeństwa Polski oraz różnych państw. Dowiesz się o działaniu służb mundurowych, strategii, mocarstwach, wojnach, roli sił zbrojnych, służb specjalnych, przestępczości, więziennictwie, radykalnych ideologiach i sposobach ich zwalczania. Absolwent będzie mógł kontynuować naukę na studiach II stopnia kierunku Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe lub Politologia (specjalność: współczesne stosunki międzynarodowe). Jako student kierunku Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe II stopnia staniesz się specjalistą z szerokimi perspektywami zawodowymi. Nauczysz się myśleć analitycznie, identyfikować zagrożenia i właściwie reagować. Poznasz tajniki systemów politycznych różnych krajów i regionów, w tym RP, podstawy kryminologii i kryminalistyki, prawo wykroczeń, propagandy i manipulacji, czynności operacyjno-rozpoznawcze, podstawy działań ratowniczych i ochrony ludności, techniki pozyskiwania informacji z otwartych źródeł, protokół dyplomatyczny i savoir-vivre, służbę pożarną, rodzaje broni i uzbrojenia. Poznasz także podstawy orientalistyki oraz język arabski i chiński. Ich znajomość ma obecnie fundamentalne znaczenie dla rozumienia procesów i zjawisk wpływających na bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Panuje też bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa posiadających tę wiedzę.
Będziesz mógł także podjąć pracę w:
• organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę
bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
• służbach mundurowych,
• administracji publicznej,
• partiach politycznych,
• przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych,
• środkach masowego przekazu,
• środkach badawczych zajmujących się bezpieczeństwem,
• zespołach reagowania kryzysowego.
Zapisz się na studia
(rekrutacja rozpoczyna się 3 czerwca)
Kierunek prowadzony jest na studiach I stopnia i II stopnia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
Głównym celem kierunku jest przygotowanie studenta do pracy w organizacjach, instytucjach i służbach zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, obejmującym aspekty tak wewnętrzne, narodowe jak i międzynarodowe. Jednocześnie zapewnia absolwentom podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk politycznych i stosunków międzynarodowych, co ma istotne znaczenie w kontekście dynamiki współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Poznaj nas bliżej i sprawdź sukcesy pracowników, studentów i absolwentów Wydziału Nauk Społecznych.
Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz zaglądając do programu studiów I stopnia oraz programu studiów II stopnia.
Opłata rekrutacyjna w przypadku kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe wynosi 85 złotych.
Program studiów Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe jest wyrazem interdyscyplinarnego podejścia do problematyki bezpieczeństwa. Przy realizacji programu kształcenia na kierunku BNiM Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego współpracuje m.in. z:
- Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach;
- Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Katowicach;
- Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Katowicach;
- Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
- Śląskim Oddziałem Straży Granicznej.
O praktykach dowiesz się odwiedzając stronę Wydziału Nauk Społecznych.
Zajęcia odbywają się na kampusie w Katowicach, ul. Bankowa 11. W ramach zajęć będziesz miał okazję poznać wszystkie aspekty programu studiów. Część praktyczną zrealizujesz w ramach zajęć warsztatowych oraz praktyk zawodowych przewidzianych w toku studiów.
Uzyskane przez absolwentów umiejętności, dzięki połączeniu aspektów teoretycznych i praktycznych, zapewniają wielowymiarowe przygotowanie do pełnionych w przyszłości obowiązków w ramach pracy zawodowej.
Nasi absolwenci znajdują pracę w:
• organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę
bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
• służbach mundurowych,
• administracji publicznej,
• partiach politycznych,
• przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych,
• środkach masowego przekazu,
• środkach badawczych zajmujących się bezpieczeństwem,
• zespołach reagowania kryzysowego.
Kontakt z wydziałem
Wydział Nauk Społecznychul. Bankowa 1140-007 Katowice
32 359 18 14 https://us.edu.pl/wydzial/wns aleksandra.galas@us.edu.pl