Czy rozwijanie uważności może nam skutecznie pomagać radzić sobie ze stresem, przygnębieniem, depresją czy poczuciem przytłoczenia aktualną sytuacją?
Czy dzięki uwadze konkretna informacja może zostać przez nas zarejestrowana i zapamiętana?
Na te inne pytania uczniowie ze szkół średnich otrzymali odpowiedzi podczas wydarzenia: „O uwadze i uważności słów kilka”, które odbyło się 15 marca br. (ul. Grażyńskiego 53, Katowice, aula. J. Pietera I piętro).
Podczas wydarzenia odbyły się dwa ciekawe wykłady:
- „UWAGA! O uwadze słów kilka…” dr hab. Katarzyna Ślebarska, prof. UŚ opowiadała o tym, że aby cokolwiek zostało przez nas świadomie zauważone, musi najpierw zwrócić naszą uwagę. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste. Wśród natłoku bodźców docierających do nas z zewnątrz, tylko nieliczne informacje zostaną przez człowieka w pełni odebrane i przetworzone. O tym, jakie informacje do nas dotrą, decyduje właśnie uwaga, czyli mechanizm redukcji nadmiaru informacji. Jest to struktura decydująca o selekcji napływających do nas danych czy utrzymywaniu kontroli nad wykonywanymi czynnościami jednocześnie. To właśnie dzięki uwadze konkretna informacja może zostać przez nas zarejestrowana i zapamiętana. Istotna jest tu przede wszystkim rola selektywności uwagi, czyli umiejętności skupiania się na poszczególnych bodźcach, a ignorowaniu innych.
- „Kilka słów o uważności” dr Dagna Kocur opowiedziała młodzieży o Mindfulness – to aktualnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi psychologii. To metoda wprowadzona przez Jona Kabat-Zinna w latach 70, której skuteczność dziś potwierdzają tysiące badań. Pokazują one, że rozwijanie uważności może nam skutecznie pomagać radzić sobie ze stresem, przygnębieniem, depresją czy poczuciem przytłoczenia aktualną sytuacją. Również dla młodzieży rozwijanie uważności może być cenne. Poprawia ono samopoczucie, pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, czy przekłada się również na uzyskiwanie lepszych osiągnięć w szkole, czyli lepszych ocen. Samą uważność możemy rozwijać na różne sposoby. W trakcie wykładu była również możliwość wypróbowania w praktyce na czym polega uważność.
dr hab. Katarzyna Ślebarska, prof. UŚ i dr Dagna Kocur