Seminarium „20 lat Śląska w Unii Europejskiej” odbędzie się 25 kwietnia 2025 r. w spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice) w godz. od 10:00 -13:30.
Organizatorami wydarzenia jest Wydział Nauk Społecznych oraz Instytut Nauk Politycznych.
Wydarzenie poświęcone będzie refleksji nad dwiema dekadami przynależności Śląska do UE. Celem seminarium będzie ukazanie kluczowych przemian, jakie zaszły w regionie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym, jak i środowiskowym.
Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, Śląsk stanął w obliczu licznych wyzwań związanych z transformacją gospodarczą, społeczną i środowiskową. Najważniejsze z nich wiązały się ściśle z tożsamością regionu, współbudowaną w równej mierze przez przemysł ciężki, siłę ludzkich rąk oraz nadmierną eksploatację środowiska.
Akcesja do Unii Europejskiej – w tym dostęp do funduszy europejskich, korzyści wynikające z funkcjonowania na wspólnym rynku oraz otwarcie granic – wsparła wysiłki dążące do zmierzenia się z tymi wyzwaniami. Przez dwie dekady członkostwa Polski w organizacji Śląsk przeszedł imponującą przemianę, odpowiadającą na globalne i europejskie trendy rozwojowe.
Dziś Śląsk jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski, koncentrującym się na łączeniu przemysłowych tradycji z nowoczesnością. Tożsamość kulturowa łączy się z otwartością na innowacje. Prężnie rozwijają się sektory IT, technologii ekologicznych, motoryzacyjny czy logistyki. Różnorodność rynku pracy, szeroka oferta edukacyjna czy bogaty katalog atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych podnoszą jakość życia mieszkańców.
Nie oznacza to jednak, że transformacja regionu zakończyła się. Jak osiągnąć zrównoważony rozwój, który pozwala na wzmacnianie społeczeństwa i gospodarki bez nadwyrężania zasobów środowiskowych? W jaki sposób przeprowadzić sprawiedliwą transformację energetyczną? Jak przyciągać na Śląsk młodych ludzi i wspierać mieszkańców, którzy się starzeją? Jak członkostwo w Unii Europejskiej może pomóc w utrzymaniu pozytywnych trendów rozwojowych regionu? To zaledwie kilka pytań, na które Śląsk nieustająco poszukuje odpowiedzi.
Do tychże pytań odniesiemy się również podczas seminarium, w trakcie którego rozważać będziemy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Śląska.
Patronaty honorowe:
Minister Przemysłu
Minister do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Patronaty medialne:
Radio Katowice
TVP 3 Katowice
Śląska Opinia
Ślązag.pl
Partnerzy:
Europe Direct Śląskie