Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Jubileuszowe drzewo

14.05.2021 - 16:52 aktualizacja 14.05.2021 - 16:57
Redakcja: AJS
Tagi: 50 lat UŚ w Cieszynie

Inaugurując obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie rektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Koziołek i dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ zasadzili na terenie cieszyńskiego kampusu jubileuszowe drzewo. Tradycja sadzenia drzew, by upamiętnić ważne wydarzenie, jest prastarym słowiańskim zwyczajem. Zgodnie z nim po narodzinach chłopca sadzi się dąb, a po narodzinach dziewczynki lipę. 50. urodziny Filii postanowiliśmy więc uczcić sadząc na terenie kampusu jeden z rodzimych gatunków – lipę drobnolistną (Tilia cordata).

Historia lipy sięga 70 000 lat wstecz, a w naszym kręgu kulturowym lipom przypisywano od prawieków szczególne znaczenie i otaczano je czcią. Sądzono, że nie uderzają w nią pioruny, a jej miododajne kwiaty wykorzystywano w medycynie, m.in. przy leczeniu schorzeń dróg oddechowych, przeziębieniach czy gorączce. Wierzono, że odpoczynek w jej cieniu zapewnia wewnętrzny spokój, prorocze sny i zdrowie, a to wszystko dzięki wydzielanym fitoncydom i dodatniej jonizacji powietrza.

Pod koronami lip odprawiano sądy, rozstrzygano wszelkie spory, a w dawnych czasach zawierano małżeństwa. Lipa uważana jest za symbol pojednania i przyjaźni. To drzewo patronuje artystom i zakochanym. Uznawana była za drzewo bóstw miłości i życia rodzinnego. Była także nieodłącznym elementem świętych gajów, gdzie odprawiano religijne obrzędy czy proszono o urodzaj. Lipa to długowieczne drzewo mogące dożyć ponad 1000 lat i dorosnąć nawet do 40 metrów wysokości. Wierzymy, że tak będzie, wszak to magiczne drzewo.

return to top