Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

V Międzynarodowa Surdokonferencja

11.06.2024 - 09:42 aktualizacja 13.06.2024 - 14:08
Redakcja: Andrzej Szczurek

7 czerwca 2024 w Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie odbyła się V Surdokonferencja – „Codzienność osób z niepełnosprawnością słuchu – Sztuka, kreatywność i twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością słuchu”.

Wydarzenie realizowane było w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie było dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli:

• Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
  • JM Rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek
  • Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla
  • Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji
  • Dziekan Wydziału Nauk Społecznych
  • Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Oddział w Cieszynie
  • Magazyn Integracja
  • Stowarzyszenie MOCnaMOC

Partnerami wydarzenia były: Europa Direct, Muzeum Śląskie, MISZUNG. Pracownia Animacji Kulturowej.

Celem tegorocznej konferencji było prezentowanie, doświadczanie oraz dokonywanie refleksji na temat sztuki w życiu osób z niepełnosprawnością słuchu.

Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych wystąpień zaproszonych gości, dotyczących filmu, teatru, fotografii, działań projektowych, sztuki wizualnej, grafiki, animacji komputerowej, a także tożsamości i emocji osób G/głuchych, S/słabosłyszących.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne wystawy: Wystawa Fotografii Agnieszki Majnusz „Świat Kobiet – Spotkania z samą sobą” ; Wystawa Fotografii „MIGAWKI Polsko-Ukraińskie”, Kinga Hołda- Justycka, Zuzanna Teper-Solarz, Izabela Jezierska-Grauman; Wystawa grafik Pawła Kalińskiego; Wystawa zbiorów prac plastycznych dzieci z niepełnosprawnością słuchu „Rozwijamy talenty” pod kierunkiem Beaty Jaskot i Joanny Karkus; Wystawa Fotografii Grzegorza Płonki „Światłocienie” ; Wystawa Fotografii „Nauka i praca  w obiektywie” – Aleksander Kopciuch i Bartłomiej Woch, Marek Furmanowicz; Wystawa: Przygotowanie zawodowe w nowoczesnych technologiach – Alicja Zielińska,  Joanna Leś Wojciech Labocha, Grzegorz Sokołowski.

Można było wziąć udział w ciekawych warsztatach lub skorzystać w oferowanych na stoiskach pomocy terapeutycznych, dydaktycznych, czy technologicznych.

Dostępność zapewniała Polska Fundacja Osób Słabosłyszących.

Konferencja rozpoczęła się koncertem zespołu bębniarskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci słabosłyszących i niesłyszących w Raciborzu. A punktem kulminacyjnym wieńczącym spotkanie wokół sztuki osób z niepełnosprawnością słuchu był Koncert „Niemego Chóru Uniwersytetu Śląskiego oraz gościa honorowego Grzegorza Płonki, który zagrał Koncert na fortepian ” SŁYSZĘ ŚWIATŁO KSIĘŻYCA”.

To wyjątkowe wydarzenie współorganizowali: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej w Raciborzu, Internationaler Verband fur Schwerhorige Seelsorge, a także Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, FUNDACJA PL, Fundacja Transgresja, Fundacja Promyczek Nadziei, Fundacja PFOS, SUITA Stowarzyszenie Mówiących Osób Niedosłyszących i Użytkowników Implantów Słuchowych.