Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2024/2025

11.10.2024 - 13:03 aktualizacja 14.10.2024 - 11:47
Redakcja: Andrzej Szczurek

Na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ zabrzmiało „Gaudeamus igitur” –  to znak, że rok akademicki 2024/2025 został oficjalnie zainaugurowany. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, których przywitała Dziekan wydziału – dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ.

Goszczący na uroczystości prof. dr. hab. Michał Daszkowski, Prorektor ds. finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zachęcał, żeby nie zapominać o wartościach jakie przynosi wspólnota i możliwość bycia razem, szczególnie że żyjemy we względnie spokojnym miejscu, wolnym od wojen. Wyraził nadzieję, że nowo przyjęci studenci i studentki będą czerpać z zasobów uniwersyteckich, ale sami też wniosą swój wkład w budowanie społeczności UŚ. A składając im życzenia, zażartował: – Kampus w Cieszynie jest kompaktowy – wszyscy się tu znają i lubią, więc łatwo się odnajdziecie. I dodał: – Życzę wam spokoju i poczucia bezpieczeństwa, które są tak potrzebne, żeby móc się rozwijać i uskrzydlać.

W przemówieniu inauguracyjnym dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ przypomniała, że Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji jest najbardziej zróżnicowany pod względem reprezentowanych dziedzin nauki i sztuki, a także dyscyplin naukowych i artystycznych w całym Uniwersytecie Śląskim. Ta różnorodność jest jego siłą, ale też nie lada wyzwaniem związanym m.in. z komunikacją. – W obliczu kryzysu komunikacji i dialogu, możemy zadać sobie pytanie: Quo vadis universitas? Optymistyczna wizja przyszłości jest możliwa, jeśli będziemy czerpać z możliwości, jakie daje społeczność wydziału: z jej różnorodności, potencjału intelektualnego, zaplecza badawczego i artystycznego. Szukanie ścieżek współpracy wymaga otwarcia się na dialog i dyskusję – usłyszeli uczestnicy inauguracji. Dlatego też Dziekan WSNE życzyła wszystkim, aby w nowym roku akademickim znaleźli czas nie tylko na zgłębianie wiedzy i zdobywanie kompetencji, ale również na rozmawianie ze sobą. Do życzeń dołączyła także Ada Sędzielewska, Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego: – Niech ten rok będzie dla was czasem odkrywania nowych pasji, przekraczania własnych granic, rozwijania się zarówno się naukowo i osobowościowo.

Wykład inauguracyjny: „Na czym polega myślenie antropologiczne” wygłosił dr hab. Jan Kajfosz, prof. UŚ. Przybliżył zebranym perspektywę badaczy, których interesują rozmaite zjawiska kulturowe i społeczne, ale zawsze widziane poprzez doświadczenia, wiedzę, zachowania i odczucia pojedynczego człowieka. Mówił też o – istotnym w myśleniu antropologicznym – uznaniu dla ludzkiej zdolności do refleksji, której zarzewiem jest spotkanie z obcym. Tym obcym może być każdy z nas w zderzeniu z drugim człowiekiem, co zmusza nas do zastanowienia się nad kwestiami, które wcześniej nie były przedmiotem naszej refleksji. Dlatego tak kluczowa jest wrażliwość w dostrzeganiu różnorodności osób tworzących daną wspólnotę.

Oprawę muzyczną ceremonii inauguracyjnej zapewnił chór Harmonia pod dyrekcją prof. Joanny Glenc. Wśród wykonywanych utworów znalazły się: „Pory roku” Józefa Świdra oraz piosenka ludowa „Leć głosie po rosie” Marcina Wawruka (opr.).

Zdjęcia: dr Wojciech Kukuczka

return to top