Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze oddział w Cieszynie zapraszają osoby studiujące, wykładowców oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie:
Jak skutecznie reagować na kryzys klimatyczny i środowiskowy?
z prof. dr hab. Piotrem Skubałą
8 stycznia 2025, godz. 17.00, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ, ul. Bielska 62, sala konferencyjna (budynek główny)
Każdego niemal tygodnia ukazują się kolejne raporty naukowe dotyczące sytuacji klimatycznej i stanu bioróżnorodności na Ziemi. Ich wymowa jest coraz bardziej pesymistyczna. Średnia liczebność dzikich gatunków kręgowców zmniejszyła się o 73% w ciągu ostatnich 50 lat. Przekroczyliśmy już sześć z dziewięciu granic planetarnych, wyznaczających bezpieczną przestrzeń funkcjonowania dla ludzkości. Pocieszającym jest fakt, że mamy plany naprawcze, z ściśle określonym harmonogramem. Należą do nich m.in. konwencja w sprawie zmian klimatu, konwencja dotycząca bioróżnorodności biologicznej, Europejski Zielony Ład, Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Pozostaje pytanie dlaczego nie wdrażamy tych zaplanowanych działań lub robimy to w zbyt wolnym tempie? Wydaje się, że przyczyną jest nasze odcięcie się od przyrody. Nie czujemy związku z przyrodą, zwierzętami, roślinami i całym żywym światem. Sytuacja zmienia się diametralnie i będziemy skłonni w pełni wdrożyć kroki naprawcze, kiedy poczujemy się częścią biosfery i zaczniemy współpracować z przyrodą, a nie ją bezwzględnie eksploatować.
prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski w Katowicach
prof. dr hab. Piotr Skubała – Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ w Katowicach, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny. Ekspert ds. etyki w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland. Organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej. Przedstawiając się, podkreśla że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię. Szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców, przyznanym przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ.