Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kalendarz wydarzeń jubileuszowych

Tego dnia rozpoczną się uroczystości jubileuszu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 50 lat wcześniej – 15 maja 1971 roku Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego powołało Wyższe Studium Nauczycielskie (WSN) jako Filię Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dla uczczenia tego wydarzenia zasadzone zostanie jubileuszowe drzewo. W wydarzeniu upamiętniającym rocznicę udział wezmą rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek oraz dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ.

Z okazji jubileuszu przygotowano także kapsułę czasu. Jej zawartość to artefakty i pamiątki wybrane przez poszczególne instytuty, przedstawicieli władz oraz studentów wydziału. Tubę, która zostanie zachowana na terenie kampusu cieszyńskiego, ponownie będzie można otworzyć dopiero 15 maja 2071 roku.

Obchody rocznicowe tego dnia uświetni również oddanie do użytku altany wzorowanej na słynnej cieszyńskiej rotundzie z XI wieku. Ażurowa konstrukcja z czasem porośnie bluszczem zimozielonym i stworzy uroczy zakątek wypoczynkowy uniwersyteckiego kampusu.

Od 22 września do 20 października 2021 roku będzie można oglądać wystawę plakatów nawiązujących do rocznicy 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, stworzonych przez studentów Instytutu Sztuk Plastycznych. Wystawa zostanie pokazana w przestrzeni miejskiej. Powstanie też seria wywiadów pt. „Rozmowy z Mistrzami”, których bohaterami będą znani i zasłużeni przedstawiciele dziedzin nauki i sztuki z cieszyńskiego kampusu. Wywiady będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych i na kanale UŚ TV. W prasie lokalnej pojawi się seria felietonów przybliżających historię kampusu w Cieszynie, ale także opisujących obecną działalność naukową, artystyczną i dydaktyczną środowiska akademickiego. W mediach społecznościowych wydziału i instytutów opublikowane zostaną krótkie nagrania ze wspomnieniami absolwentów uczelni.

Na 11 października 2021 roku zaplanowano uroczystą inaugurację roku akademickiego 2021/2022, która na wzór pierwszej inauguracji odbędzie się w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Oprócz przemówień zaproszonych gości i występów artystycznych uświetni ją premierowe wykonanie utworu muzycznego dr. Karola Pyki pt. „Krótka historia”, skomponowanego specjalnie na tę okazję.

W Galerii 12, czyli miejskiej galerii sztuki współczesnej mieszczącej się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury, odbędzie się kuratorska wystawa „P-books. Od projektu do czytania”. Wykładowcy i studenci specjalności projektowej z Instytutu Sztuk Plastycznych zaprezentują książki, powieści graficzne oraz projekty i szkice, dzięki którym będzie można zgłębić warsztat projektantów, a także poznać inspiracje, jakie towarzyszyły twórcom. Natomiast Pracownia Animacji „Pod Aulą” zaplanowała wystawę pt. „DYSTANS”, która podsumowuje obóz animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną. Koncepcja wystawy nawiązuje do bliskiego nam obecnie doświadczenia dystansu międzyludzkiego, które przeżywamy w związku z pandemią.

Wydarzeniem artystycznym podsumowującymi obchody 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie będzie uroczysty koncert w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, przygotowany przez wykładowców z Instytutu Sztuk Muzycznych z udziałem zaproszonych instrumentalistów i solistów. Zaplanowano także premierę dwóch wydawnictw książkowych o odmiennym charakterze. Jednym z nich będzie album ukazujący w sposób przekrojowy ostatnie 50 lat kampusu w Cieszynie. Drugą propozycją będzie naukowa publikacja wieloautorska pod red. prof. Urszuli Szuścik. W Galerii Akademickiej odbędzie się wernisaż wystawy prac najznamienitszych artystów związanych z cieszyńskim kampusem na przestrzeni ostatniego półwiecza. Natomiast w Galerii 36.6 odbędzie się wystawa pokonkursowa laureatów II Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie.

return to top