Słowo dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji
Okolicznościowe wystąpienie dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego dr. hab. Krzysztofa Marka Bąka, prof. UŚ.
Materiał wideo:
50 lat – to całkiem godny wiek. Człowiek zazwyczaj dorobił się już tego, czego miał się dorobić, pozycję już sobie pewną wypracował, dzieci odchowane – więc są powody do dumy, czas rozglądać się za nowymi wyzwaniami. A 50 lat uczelni? Wydaje się, że podobnie – sporo już osiągnęliśmy, ale wciąż czekają nas nowe możliwości.
Rozumiem jubileusz 50-lecia cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego – jako czas podsumowań, zorientowania się w teraźniejszości, ale przede wszystkim kreślenia planów.
Co za nami? To stosunkowo proste – pomogą w przypomnieniu tegoroczne wystawy, publikacje, wykłady.
Co dziś? Widzimy, choć większość z wymuszonego pandemią i lockdownem oddalenia. Co ciekawe, oba słowa jeszcze dwa lata temu niemal niczego dla nas nie oznaczały, a dziś stanowią oś większości rozmów — to też znak dynamiki zmian, która nie ominęła Uniwersytetu. Teraz staramy się zadbać, by było do czego wrócić. Wierzę, że im lepiej wykorzystamy czas „teraz”, tym łatwiej będzie nam w przyszłości. Dbamy, by nasz kampus wzbogacał się, remontował, piękniał. Myślimy o nowych kierunkach rozwoju uniwersyteckiej nauki i sztuki, dydaktyki, o koniecznych zmianach w już istniejących programach i o tworzeniu nowych. Przygotowujemy się na czekający za rogiem dziejów „nowy świat”.
I tu dochodzimy do pytania, jaki będzie ten „nowy świat”, czyli – co przed nami? W dzisiejszych czasach nawet prorok nie podjąłby się przepowiedni. Wydaje się, że rzeczywistość stoi na głowie – ba, nie tylko się odwróciła, ale i wywija nogami w lewo i prawo. To utrudnia przewidywania, ale nie zwalnia z obowiązku opracowywania strategii i przewidywania przyszłych ścieżek, po których będziemy kroczyć – przezornego przygotowywania się na różne scenariusze.
Wszyscy mamy świadomość, że wyzwaniem będą odmienne potrzeby, na które będziemy musieli odpowiedzieć – zmiany klimatu oraz nieokiełznane przekształcenia technologiczne, i wynikające z nich transformacje kulturowe i cywilizacyjne, odmienne formy komunikacji, wyzwania rynku pracy oraz zmiany mentalności i zastanych form społecznych. Wizje, które mamy, czasem ocierają się o fantastykę, która niebawem, po miesiącach czy kilku latach okazuje się codziennością. Słowem, wszyscy mentalnie przygotowujemy się na zmianę – choć, co też trzeba powiedzieć – wielu z nas kierunek, a przede wszystkim tempo tych transformacji, którym podlegamy, wcale nie odpowiada. Trudno przygotować się do zmiennego świata, w którym znika coraz więcej punktów odniesienia.
50-lecie naszego kampusu przypada na czas trudny. Czas rozluźniający i tak już nadwyrężone więzi społeczności. Nękająca świat pandemia uniemożliwia nam cieszenie się, świętowanie, celebrowanie wyjątkowego jubileuszu. Liczę jednak, że 51. rocznicę spędzimy wspólnie, bez lęku o zdrowie, ciesząc się przezwyciężeniem choroby. Czego Uniwersytetowi, Państwu i sobie szczerze życzę.
dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ
dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego