Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Słowo rektora Uniwersytetu Śląskkiego

Okolicznościowe wystąpienie rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka.

Materiał wideo:

Lewy cudzysłów Zacznij prawym brzegiem jak Julian Przyboś, gdy był młody i zakochał się w Marzenie Skotnicównie. Zacznij od mostu, który teraz łączy opadający w dół kanion ulicy Głębokiej z prostą równiutką Saską Kępą po czeskiej stronie. Idź niespiesznie wzdłuż fosy, okrążaj zamek, podziwiaj skaliste progi przecinające rzekę, podziwiaj jesiony, które jeszcze tam stoją koło kortów tenisowych.

A potem… pójdź odwiedzić kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, który kończy właśnie 50 lat. Wspaniały wiersz Jerzego Kronholda „Długie spacery nad Olzą” może być zaproszeniem do świętowania rocznicy obecności Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Od pół wieku jesteśmy tam, na południu Polski, i stworzyliśmy tam przed wielu laty dom – dla sztuki, dla humanistyki, dla etnologii, dla etnografii – aby Uniwersytet Śląski naukowo i dydaktycznie służył społeczności tego regionu, ale także całej Polski. Dziś cieszymy się niezmiernie z tego półwiecza. Widzimy jak ośrodek cieszyński rozwija się znakomicie i chcemy tam pozostać jako uniwersytet jak najdłużej, a najlepiej do końca świata.

Z tej okazji chciałem wszystkim koleżankom i kolegom z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie życzyć samego dobra, wielu sukcesów naukowych i radości z przebywania chyba w najpiękniejszym kampusie, jakim dysponuje Uniwersytet Śląski.

50 lat to intrygujący wiek dla literaturoznawcy. To wiek jednego z najsłynniejszych bohaterów literackich, jakich stworzyła światowa literatura, a mam na myśli Don Kichota. Kiedy Don Kichot skończył 50 lat, wyruszył na swoją największą podróż życia, walcząc z urojonymi i rzeczywistymi przeciwnikami o to, żeby świat był lepszy. Rozsądny autor przydał mu do towarzystwa Sancho Pansę, który troszczył się o to, aby było gdzie spać i co jeść. Ci dwaj stworzyli wzorzec człowieka nieustannie rozdartego między materialnością a duchowością.

Uniwersytet, idea uniwersytetu, to czym się w uniwersytecie zajmujemy, doskonale do tych dwóch pasują. Tego Wam życzę, abyście nadal stali mocno na ziemi, a głowę trzymali w świecie idei. Wszystkiego dobrego na kolejne półwiecze i jeszcze dłużej.

Prof. Ryszard Koziołek
rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach