Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Plakat-dni otwarte harmonogram ETNOLOGIA

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ
Etnologia i Antropologia Kulturowa

  • gry symulacyjne
  • podróż na Saharę
  • filcowanie owczej wełny
  • zapachy świata i kształty czasu
  • artefakty prosto z Ameryki Północnej i Afryki

Możesz zapisać się już dziś! Link do formularza rejestracyjnego!

Etnologia i Antropologia Kulturowa w Cieszynie

7 MARCA 2023 (WTOREK)

9.00-10.30

Budynek Główny,

sala B-1.10 (09)

Walka o majątek i władzę (warsztaty)
Prowadzący:
dr hab. Anna Drożdż, prof. UŚ; dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ
limit osób: 15
Warsztat będzie miał charakter gry symulacyjnej, podczas której uczestnicy będą mieli szansę podzielić się pomiędzy sobą majątkiem i władzą na świecie. Jednocześnie w trakcie ćwiczenia ukazane zostaną nierówności występujące w trakcie tego procesu. W trakcie gry poruszone zostaną takie zagadnienia jak: brak równości w podziale bogactwa na świecie, konsekwencje niesprawiedliwego podziału władzy i niesprawiedliwość ubóstwa. Celem tego warsztatu będzie próba zrozumienia niesprawiedliwości, wynikającej z nierównego podziału majątku i władzy oraz krytyczne spojrzenie na przyczyny i konsekwencje ubóstwa.
11.00-13.00

Budynek Główny,

sala B-1.10 (09)

Zew pustyni – dzień inspiracji kulturami Maroka (warsztaty)
Prowadzący: Africae Deserta Project – Stowarzyszenie współpracy polsko-marokańskiej, Aneta Okupaska-Ponc, Mutpaha El Boudani
limit osób: 30
Zabierzemy Was na południe Maroka, na Saharę. Opowiemy o Szlaku 1000 Kazb, rdzennych Nomadach, tradycyjnej muzyce, kuchni, zwyczajach i codziennym życiu tamtejszych mieszkańców. Zaaranżujemy wystawę biżuterii etnicznej Północnej Afryki. Pokażemy dywany wyrabiane przez kobiety mieszkające na obrzeżach Sahary. Towarzyszyć będzie nam Mustapha El Boudani – muzyk wywodzący się z kultury Nomadów, który opowie o tradycyjnych instrumentach i zaprezentuje ich brzmienie.

8 MARCA 2023 (ŚRODA)

9.00-10.15

Budynek Główny,

sala B.3.9 (118)

Serce owcy – filcowanie owczej wełny (warsztaty rotacyjne)
Prowadzący:
mgr Kamilla Księżniklimit osób: jednocześnie może uczestniczyć maksymalnie 10 osób
Uczestnik/ka warsztatów w ciągu kilkunastu minut wykonuje unikatowe serce z wełny beskidzkich owiec (filcowanie metodą na sucho).
10.30-12.00

Budynek Główny,

sala B-1.11 (09)

Zapachy świata i kształty czasu (warsztaty)
Prowadzący:
dr Grzegorz Błahut
limit osób: 20
Zadaniem uczestniczek i uczestników jest rozpoznanie różnych przedmiotów po zapachu lub kształcie. To pretekst do opowieści o egzotycznych krajach i kulturach. Omawiają także przedmioty, które nie funkcjonują już w codzienności uświadamiając sobie także zmiany jakie zaszły w ich własnej kulturze. W tym celu z zasłoniętymi oczami biorą do rąk zagadkowe, stare przedmioty, charakterystyczne ze względu na swój kształt, fakturę, czy dźwięki jakie można z nich wydobyć.
12.30-13.00

Budynek Główny,

B1.6 (17)

O czym opowiadają eksponaty z Gabinetu antropologicznego? (pogadanka) Prowadzący: dr hab. Maciej Kurcz, prof. UŚ,
limit osób: 8
W tzw. Gabinecie antropologicznym na Wydziale Sztuki i Nauk Edukacji w Cieszynie są przechowywane niezwykle interesujące zbiory muzealne i kolekcje etnograficzne. Przede wszystkim współtworzy ją księgozbiór, obejmujący kilkaset tytułów najbardziej wpływowych zagranicznych czasopism etnologicznych. Mamy także kolekcje etnograficzne z obszarów Ameryki Północnej oraz Afryki, w tym bogaty zbiór masek obrzędowych Irokezów, a także intrygujące przedmioty codziennego użytku z Sudanu. O tych i innych artefaktach opowiemy właśnie w czasie projektowanego spotkania.
13.30-14.30

Budynek Główny,

sala B-1.11 (09)

Wodnik, Strzyga, Leszy, Zmora …Dzisiaj poznasz swego potwora (warsztaty)
Prowadzący:
mgr Ewa Kozik, Koło Naukowe Etnologów (Dominika Wójcik, Zofia Pluta) limit osób: 25
Dla przybyszy ciekawych świata przygotowałyśmy warsztat, w którym rzucimy trochę światła na antagonistów wielu pieśni i ludowych opowieści. Strzygi, Południce, Dusiołki i wiele innych stworów, których nazwaniem i scharakteryzowaniem wspólnie się zajmiemy. Możemy spojrzeć strachowi prosto w ślepia, poznając ileż twarzy potrafi przybrać. Zajmiemy się demonologią słowiańską, nie tylko opowiadając o wiedzy naszych przodków ale i również o ich współczesnym bytowaniu w popkulturze.

9 MARCA 2023 (CZWARTEK)

11.00-11.45

Budynek Główny,

sala B-1.10 (09)

Stereotypy i uprzedzenia kulturowe, czyli jak widzimy innych (mini-wykład z prezentacją multimedialną)
Prowadzący: dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ
limit osób: 20
Wykład w przystępnej formie ukazuje czynniki wpływające na schematyczne i negatywne postrzeganie przedstawicieli innych, uznawanych za obce, kultur i grup społecznych. Przedmiotem refleksji będzie próba odpowiedzi na pytania: Skąd bierze się niechęć do owych obcych? Jakie są najczęstsze postawy wobec obcości/inności? Cóż to takiego etnocentryzm? Jaka jest geneza, oblicza i funkcjonowanie stereotypów i uprzedzeń?
12.00-13.30

(orientacyjnie)

Budynek Główny,

sala B.3.9 (118)

Poznaj Cieszyn….gra „+plUŚ – minUŚ (warsztaty – gra) Prowadzący: dr hab. Agnieszka Pieńczak, prof. UŚ, dr Magdalena Szalbot
limit osób: 8
Celem gry jest otwarcie sejfu, w którym znajduje się tajemnicze przesłanie z przeszłości. Aby to zrobić należy poprawnie rozwiązać zadania i zagadki zawarte na kartach, a następnie w odpowiedniej sekwencji wpisać cztery cyfry kodu umożliwiającego dostęp do sejfu. Gra składa się z instrukcji, puzzli z wizerunkiem budynku WSNE, czterech zestawów pytań oznaczonych karcianymi symbolami oraz sejfu z tajemniczą zawartością, do którego dostęp zablokowany jest zamkiem szyfrującym. Zagadki, które są umieszczone na awersach specjalnie zaprojektowanych kart i dotyczą historii Cieszyna oraz naszego Wydziału.

return to top