Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

6. Śląski Festiwal Nauki – Instytut Pedagogiki i Instytut Nauk o Kulturze

12.12.2022 - 13:05 aktualizacja 12.12.2022 - 13:05
Redakcja: Andrzej Szczurek

Na podsumowanie 6. Śląskiego Festiwalu Nauk prezentujemy ostatnią już fotorelację z Instytutu Pedagogiki oraz Instytutu Nauk o Kulturze.

Zmiana emocji – zmiana w życiu – warsztat arteterapeutyczny

Każdy z nas ma w życiu dobre i złe chwile, dobre i złe emocje. Czasami wydaje nam się, że te złe trudno nam przezwyciężyć. Poprzez proste ćwiczenia arteterapeutyczne, uczestnicy warsztatów mogli odreagować i wyładować swoje emocje wykorzystując do tego sztukę.

Ćwiczenia śródlekcyjne w zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej

Warsztaty skierowane były do nauczycieli oraz studentów edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się: czym są ćwiczenia śródlekcyjne, z jakich elementów się składają oraz dlaczego warto je realizować podczas zajęć szkolnych. Kolejna część spotkania była aktywna, gdyż wszyscy uczestniczyli w przykładowych zestawach przerw śródlekcyjnych (także z wykorzystaniem muzyki). Dodatkowo zostały zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych w szkole podstawowej (przyczyny realizacji ćwiczeń śródlekcyjnych, przebieg, uczestnictwo i reakcje uczniów).

Rdzenne kultury Ameryki Północnej – prezentacja artefaktów

Zgromadzone przedmioty (między innymi pióropusze, biżuteria i szamańskie narzędzia rytualne) przeniosły odwiedzających stanowisko pokazowe w pełen symboli świat plemienia Ojibwejów, zamieszkałego na terenie Kanady. Pokazowi artefaktów towarzyszyła prezentacja zdjęć i grafik z terenów Kanady, quizy oraz specjalne zadania. Uczestnicy dowiedzieli się jak rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej postrzegają czas, jakich metafor używają do opisywania świata, dlaczego religijność i kukurydza jest tak ważna w ich życiu, oraz dlaczego nie tak łatwo jest zostać szamanem.

Artefakty pochodzą z prywatnej kolekcji Józefa Niesyto, który zebrał je podczas badań terenowych.

„Niemy” Chór Uniwersytetu Śląskiego

Chór wykonał utwory muzyczne w języku migowym, dając tym sposobem Głuchym dostęp i możliwość udziału w kulturze. Chcemy, aby każda osoba miała normalne i dostępne warunki, bez względu na to jakie posiada ograniczenia.

return to top