Dobry gust – był tematem I Debaty Akademickiej na WSNE, w której wzięli udział prof. dr hab. Urszula Szuścik, prof. dr hab. Andrzej Szarek, dr hab. Jan Kajfosz, prof. UŚ oraz dr hab. Anna Szafrańska w roli prowadzącej.
Rozmówcy zasygnalizowali wiele wątków, m.in. mówili o tym, że gust jest kształtowany przez wzory kulturowe, ale nie jest czymś stałym i przypisanym nam na całe życie – może zmieniać się, a istotnym elementem tej zmiany jest proces edukacji estetycznej. Mowa była też o bezguściu, kształtowaniu naszych gustów przez rynek, wpływie tzw. sztucznej inteligencji oraz takich wartościach jak odpowiedzialność, otwartość i pielęgnowanie indywidualizmu, które sprzyjają kształtowaniu dobrego gustu. Godzinne spotkanie okazało się na tyle krótkie, że zabrakło czasu na rozwinięcie wielu wątków i zadanie kolejnych pytań. Pojawił się jednak postulat, żeby kontynuować tę rozmowę…
———————————————
Uczestnicy I Debaty Akademickiej:
prof. dr hab. Urszula Szuścik – łączy naukę ze światem sztuki jako osoba z wykształceniem wyższym pedagogicznym i artystycznym. Jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu psychologii – specjalność psychologia twórczości, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych z pedagogiki i pedagogiki artystycznej, otrzymała tytuł profesora w dziedzinie nauk społecznych. Zainteresowania naukowo-badawcze i artystyczne – edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja plastyczna, psychologia sztuki, pedagogika i psychologia twórczości, arteterapia, grafika artystyczna, kształcenie nauczycieli.
prof. dr hab. Andrzej Szarek – uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zrealizował ponad 80 happeningów i akcji artystycznych.
dr hab. Jan Kajfosz, prof. UŚ – jest filologiem i antropologiem społeczno-kulturowym pochodzącym z Zaolzia. Zajmuje się folklorem jako narzędziem społecznego konstruowania obrazu świata, myśleniem magicznym w kulturze przednowoczesnej i współczesnej, kognitywnym wymiarem języka, retoryką przekazów medialnych i analizą dyskursywną.
————————————
Pomysł organizacji cyklicznych debat to inicjatywa dr hab. Magdaleny Szyndler, prof. UŚ – prodziekan WSN ds. nauki i twórczości artystycznej. Spotkanie te mają interdyscyplinarny charakter, a ich uczestnikami są przedstawiciele różnych obszarów nauki i sztuki. – Paradoksalnie, pracując na jednym wydziale, w jednym Kampusie, często nie wiemy czym zajmują się poszczególne osoby, w jakich obszarach są prowadzone ich badania czy działania artystyczne. Nie zawsze mamy świadomość, jak bardzo zróżnicowane jest to środowisko i jak ogromny jest jego potencjał – podkreśla dr hab. Anna Szafrańska, która poprowadziła pierwszą z debat.