Warsztaty taneczne „Rytmy ciszy”, które przeprowadziła Głucha tancerka Patrycja Jarosińska, były bardzo intensywnym i inspirującym wydarzeniem. Udało się utworzyć małą grupę warsztatową, która składała się z osób niesłyszących, słabosłyszących oraz słyszących, zarówno znających, jak i nieznających język migowy. Każda uczestniczka miała też różne doświadczenia z tańcem, co jeszcze bardziej wpłynęło na różnorodność grupy.
Podczas warsztatu uczestniczki dowiedziały się czym jest kultura Głuchych, jaka jest różnica znaczeniowa między głuchy a Głuchy, poznały podstawowe znaki Polskiego Języka Migowego (PJM), które potem zostały wykorzystane w dalszej pracy warsztatowej. Prowadząca –Patrycja Jarosińska opowiedziała o swojej metodzie tanecznej, a wybrane elementy były testowane w trakcie spotkania.
Głównym zadaniem warsztatu było skupienie się na eksploracji ruchu i sprawdzaniu możliwości ciała z wykorzystaniem znaków Polskiego Języka Migowego (PJM). Celem było płynne połączenie ruchu z gestem/znakiem migowym, by stworzyć spójną choreografię, którą podpowiadało nam ciało. Podczas warsztatów był obecny Głuchy tłumacz PJM, co również było dla uczestniczek interesującym doświadczeniem współpracy.
Projekt pokazał, że mimo istniejących barier komunikacyjnych i przynależności osób –biorących udział w warsztacie – do różnych światów, udało się stworzyć mosty, dzięki którym mogły spotkać się we wspólnej przestrzeni i wypracować metodę komunikacji. Dzięki temu uczestniczki pokonały ograniczenia istniejące w ich głowach i przekonały się, że język tańca jest językiem uniwersalnym, a tańczyć może każdy. Pomysłodawczynią zorganizowania warsztatu była Maja Turak.
Projekt o charakterze interdyscyplinarnym został zrealizowany w ramach konkursu „Inicjatywa Twórcza” organizowanego przez Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.
Inicjatywa Twórcza. Konkurs dla studentów WSNE
→ https://us.edu.pl/wydzial/wsne/2025/03/07/inicjatywa-tworcza-konkurs/