mgr Natalia Galica
natalia.galica@us.edu.pl
Jest absolwentką studiów politologicznych w Uniwersytecie Śląskim oraz programu magisterskiego Komisji Europejskiej w dziedzinie pomocy humanitarnej (NOHA) na Uniwersytecie Dublińskim w Irlandii. Podczas studiów magisterskich otrzymała trzykrotnie stypendium Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Niemieckiej Administracji Enzkreise. W latach 2010-2012 była także stypendystką Anglia Ruskin University w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jej zainteresowania naukowe obejmują otwartą naukę, analizę porównawczą oraz zarządzanie danymi badawczymi w naukach społecznych. Wcześniej realizowała badania poświęcone międzynarodowym migracjom w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Rozprawa doktorska mgr Natalii Galicy poświęcona jest transformacji polskiej nauki w naukę otwartą na przykładzie dyscypliny nauki o polityce i administracji.
Mgr Natalia Galica jest nie tylko naukowcem, ale i praktykiem otwartej nauki, absolwentką pierwszej polskiej edycji Szkoły Stewardów Danych oraz trenerem zarządzania danymi badawczymi. Współpracuje z Narodowym Centrum Nauki oraz jest ekspertem w projektach europejskich w ramach programów Horyzont 2020, Horyzont Europa, Erasmus +, Digital Europe.
Wcześniej pracowała jako koordynator ds. otwartego dostępu w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także specjalista i koordynator ds. projektów m.in. na University College Dublin w Irlandii, Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i Urzędzie Miasta Katowice.
Od 2022 r. jest członkiem Zespołu ds. Otwartej Nauki w Narodowym Centrum Nauki, gdzie realizuje zadania związane z zarządzaniem danymi badawczymi, polityką otwartego dostępu do publikacji oraz uczestniczy w działaniach i projektach zawiązanych z European Open Science Cloud/EOSC. Od 2022 roku realizuje zadania w obszarze rozwoju zaangażowania interesariuszy regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (10 krajów) w ramach projektu EOSC Focus. Pełni funkcje recenzenta EOSC Federation Handbook oraz jest członkiem grupy eksperckiej Opportunity Area 5/OA5 Skills, Training, Reward, Recognition, Upscaling. Od 2023 r. pełni funkcję przedstawiciela krajowego w Council for National Open Science Coordination (CoNOSC).
Od marca 2024 r. jest członkiem Zespołu Ministra Nauki ds. Polityki Otwartych Danych Badawczych.