Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Politycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr hab. Sebastian Kubas, prof. UŚ

sebastian.kubas@us.edu.pl

Doktor habilitowany nauk o polityce i administracji (2018), profesor Uniwersytetu Śląskiego (2019). Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki systemów politycznych państw Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Węgier, a także zagadnień związanych z reżimami politycznymi, wśród których dominują kwestie demokracji, de-demokratyzacji i współczesnych form autorytaryzmu. Poza tym w swoich badaniach zajmuje się ustrojem samorządu terytorialnego Polski i państw Grupy Wyszehradzkiej. Autor monografii, redaktor prac zbiorowych i ponad 40 artykułów naukowych zarówno w polskich, jak i w zagranicznych czasopismach. Recenzent monografii naukowych, artykułów (w polskich i zagranicznych czasopismach), prac doktorskich, promotor i promotor pomocniczy w przewodach doktorskich. Członek kolegium redakcyjnego czasopisma Studia Politicae Universitatis Silesiensis, były prezes i wiceprezes PTNP o. Katowice. Nagrodzony dwoma nagrodami indywidualnymi za działalność naukową przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Ekspert komisji w Ministerstwie Edukacji i Nauki do spraw oceny wniosków o przyznanie stypendium młodym naukowcom i doktorom.

Uczestnik zagranicznych konferencji organizowanych przez uniwersytety i ośrodki naukowe m. in. w Aalborgu, Lizbonie, Bukareszcie, Bledzie, Dubrowniku, Kijowie, Lund, Trenczynie, Tartu, Kownie; międzynarodowych organizowanych w Polsce m.in. w Krakowie, Olsztynie, Warszawie, a także ponad 40 ogólnokrajowych, na których wygłaszał referaty związane z prowadzonymi badaniami naukowymi. Jako visiting professor w 2019 roku przebywał na Trenczyńskim Uniwersytecie im. Alexandra Dubčeka na Słowacji. Prowadził wykłady w ramach programu Erasmus na uniwersytetach w Stambule, Padwie, Neapolu, Barcelonie, Madrycie, Kownie i Brnie.

Poza pracą badawczą zajmuje się także sprawami popularyzacji nauki, publikuje artykuły poświęcone samorządowi terytorialnemu w państwach Grupy Wyszehradzkiej w Fundacji im. J. Regulskiego, w 2024 r. brał udział w projekcie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości przygotowując materiał dot. relacji między Węgierskim Sądem Konstytucyjnym, a UE, prowadził wykłady dla szkół średnich.

ResearchGate

GoogleScholar

PBN

ORCID

img
return to top