Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Politycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Anna Muś, prof. UŚ

anna.mus@us.edu.pl

Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł magistra prawa zdobyła w 2016 roku, a stopień doktora nauk społecznych w zakresie nauki o polityce i administracji obroniła w 2019 roku. Obecnie adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych.

Jeszcze jako studentka brała udział w konkursie 2016 Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Swoje zainteresowania naukowe rozwijała także za granicą współpracując z NISE (National Movements and Intermediary Structures in Europe w Antwerpii) oraz ECMI (European Centre for Minority Issues we Flensburgu). Jako stypendystka przebywała na Slezská univerzita v Opavě, prowadząc badania naukowe dotyczące ruchu etnoregionalistycznego na Morawach i Śląsku Opawskim.

W latach 2021-2022 była kierowniczką projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki: „Postawy Polaków wobec mniejszości narodowych i etnicznych”. Od 2022 roku jest laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Jedna z inicjatorek akcji „Napraw Sobie Uniwersytet!”. Organizatorka cyklu szkoleń „Zamówienia publiczne dla początkujących” oraz wielu konferencji naukowych. Od 2022 roku organizuje cykl seminariów naukowych „Silesian studies”/ „Badania śląskoznawcze”.

Współpracuje jako senior researcher z Centrum Badawczym Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jej zainteresowania badawcze związane są z ruchami etnoregionalistycznymi w Europie Środkowej, a przede wszystkim na Górnym Śląsku. Ponadto prowadzi badania oraz publikuje w obszarze polityki etnicznej, a także praw osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych. Jej badania obejmują też problematykę stanowienia aktów prawa miejscowego.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z prawa administracyjnego oraz prawa międzynarodowego publicznego.

 

ResearchGate

GoogleScholar

ORCID

PBN

img
return to top