Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

 • Polski
 • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Akademiki

21.06.2024 - 10:11 aktualizacja 21.06.2024 - 12:46
Redakcja: mb
Dlaczego Akademiki UŚ?

Jesteś nowo przyjętym(-ą) student(-ką) i poszukujesz miejsca do zakwaterowania na czas studiów? Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz atrakcyjną, tanią lokalizację, zapewniającą dostęp do strefy cichej nauki oraz miejsc rozrywki w Katowicach, Sosnowcu lub Cieszynie? Witaj na osiedlach akademickich UŚ!

Nasze atuty

 • gwarancja miejsca – UŚ posiada 2283 miejsc w Akademikach w trzech miastach woj. śląskiego: Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie;
 • niski koszt – Akademiki są tańsze niż wynajem mieszkania albo pokoju, więc oszczędzisz na czynszu i rachunkach;
 • lokalizacja – nasze osiedla akademickie znajdują się na terenach usytuowanych blisko natury, w miejscach skoncentrowanych na życiu akademickim oraz w otoczeniu zabytków i urokliwych miejsc; 
 • infrastruktura – nasze Akademiki są wyposażone w ogólnodostępny sprzęt AGD (typu lodówki, żelazka, deski do prasowania, suszarki do włosów, odkurzacze) oraz posiadają inne udogodnienia, np. bezpłatna pralnia, strefa cichej nauki, darmowe parkingi i Wi-Fi;
 • Akademiki to miejsce, gdzie poznasz wielu ludzi studiujących na różnych kierunkach UŚ, pochodzących z różnych miast i krajów. Nawiążesz i rozwiniesz kontakty do współpracy w nauce i rozrywce – może na całe życie?;  
 • przystosowanie do osób z niepełnosprawnościami – nasze akademiki posiadają specjalny podjazd na wózki, dostosowane do potrzeb studentów łazienki;
 • zakwaterowanie – możesz mieszkać u nas przez cały rok akademicki a nawet w wakacje na preferencyjnych warunkach

Zamieszkaj u nas  – czekamy na Ciebie!

 

Akademiki w liczbach

Uniwersytet Śląski posiada aż 9 Akademików, zwanych także Domami Studenta (DS) zlokalizowanych w trzech miastach:

 • Katowice – 3 Domy Studenta, łącznie 977 miejsc
 • Sosnowiec – 4 Domy Studenta, łącznie 697 miejsc
 • Cieszyn – 2 Domy Studenta, łącznie 609 miejsc
img
Kilka słów o Akademikach

Uniwersytet Śląski dysponuje osiedlami akademickimi w trzech miastach województwa (Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie), które funkcjonują przez cały rok akademicki, a także w okresie wakacyjnym. 

KATOWICE-LIGOTA
Osiedle Akademickie w Katowicach-Ligocie usytuowane jest na obrzeżach pięknego lasu, w pobliżu terenów rekreacyjnych Parku Zadole. Znajdują się tu klub studencki DSO Projekt, serwujący obiady dla studentów. Dodatkowo studenci mogą korzystać z licznych atrakcji sportowych, m.in. boiska do piłki nożnej, kortu tenisowego czy boiska do siatkówki plażowej, mają do dyspozycji klub fitness, a w pobliskim parku znajduje się pierwsza w mieście i największa w regionie tężnia solankowa. Z kolei w Parku Zadole znajduje się kryty basen sportowy. Na osiedlu akademickim – w okresie letnim odbywają się wydarzenia muzyczne, sportowe i inne, integrujące społeczność akademicką.

Pozostałe informacje znajdują się na stronie: Osiedle akademickie Ligota | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl).

 

SOSNOWIEC
Osiedle Akademickie w Sosnowcu znajduje się w dzielnicy Pogoń, położonej ok. 4 km od centrum miasta. Tworzą je Akademiki zwane Domami Studenta i dwa Domy Asystenta. Na terenie Osiedla znajdują się ponadto: Klub Studencki „Remedium”, park trampolin, siłownia zewnętrzna, przychodnia lekarska, zakład fryzjerski oraz punkt ksero.

Obok Osiedla mieszczą się Wydziały: Humanistyczny, Nauk Przyrodniczych, Nauk Ścisłych i Technicznych. W sąsiedztwie Osiedla znajdują się: sklep spożywczy i wielobranżowy, warzywniak, piekarnia, bar samoobsługowy, pizzeria, apteka, kwiaciarnia, przystanki tramwajowe i autobusowe. 

Pozostałe informacje znajdują się na stronie: Osiedle akademickie Sosnowiec | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl).

 

CIESZYN
Witamy w Cieszynie – mieście, w którym zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, a także pozostało wiele zabytków i urokliwych miejsc! Niepowtarzalny klimat stworzyły generacje mieszkańców – różnej narodowości, wyznań, kultur i tradycji. Miasto leży nad rzeką Olzą, która dzieli je na część polską i czeską.

Cieszyński kampus to obiekty dydaktyczne z salami wykładowymi i ćwiczeniowymi oraz pracowniami, sportowe (basen, hala, siłownie, sala baletowa, boiska), oddział biblioteki i oczywiście obiekty socjalne – dwa akademiki i stołówka studencka. Cały kampus zlokalizowany jest w pięknym parku. Odległości między poszczególnymi obiektami to co najwyżej kilkaset metrów – wszędzie można przejść „w kapciach”. Natomiast spacer do centrum miasta, na jego piękny rynek z licznymi kawiarniami, trwa ok. 15 minut. Osiedle Akademickie w Cieszynie położone jest tuż obok obiektów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji i to przede wszystkim studenci tego wydziału są naszymi mieszkańcami. Każdego roku gościmy także – zarówno w roku akademickim, jak i w okresie wakacji – uczestników różnych imprez: letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej (która już od 29 lat skupia młodzież z całego świata), Akademickich Mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach sportowych, Kina na Granicy, LAG Festivalu, a także wielu konferencji, spotkań integracyjnych studentów i Samorządu Studenckiego oraz innych imprez kulturalnych ziemi cieszyńskiej i spoza regionu.

Pozostałe informacje znajdują się na stronie: Osiedle Akademickie Cieszyn | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl)

Jak dostać się do Akademika?

Na Osiedle można dojechać wszystkimi autobusami i minibusami w kierunku „Ligota Akademiki”:

Z Osiedla do Katowic odjeżdżają autobusy ZTM z przystanku „Pogoń Akademiki”: 154 (autobusem 154 można dojechać do Osiedla Akademickiego w Katowicach-Ligocie), a także m.in. M23, M19, 807 oraz 813.

Dworzec autobusowy i kolejowy w Cieszynie znajduje się w odległości 800 m od kampusu. 

Wybierając podróż koleją skorzystaj ze stacji Cieszyn Uniwersytet . Oprócz tego przy ul. Bielskiej (po obu jej stronach) znajdują się przystanki, na których zatrzymują się autobusy i busy wielu przewoźników (kierunek Bielsko-Biała, Kraków), a także miejskiej linii nr 40 (przystanek „Bielska UŚ”), której autobusy mają swój przystanek również na dworcu. 

Kwestie formalne

Informacja z aktualnym cennikiem dotyczącym pobytu w Akademikach, zwanych Domami Studenta znajduje się na stronie: Cennik | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl).

O miejsce w Akademiku możesz ubiegać się od połowy czerwca 2024 r. Jako nowo przyjęty(-a) student(-ka) wniosek o miejsce w Domach Studenta złożysz w formie elektronicznej poprzez indywidualne konto studenta w serwisie USOSweb

Po zalogowaniu się przejdź do zakładki Dla wszystkich – Wnioski i znajdź pulę swojego wydziału – tam złożysz wniosek o akademik. 

Osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności lub ze wskazaniem lekarskim składają wniosek z listy Pula Rektorska

Instrukcję wypełniania i składania wniosków znajdziesz na głównej stronie serwisu USOSweb, w zakładce Sprawy socjalne.

Pamiętaj, że wniosek możesz złożyć w dowolnym czasie i miejscu, a im wcześniej to zrobisz, tym lepiej!

Q&A, czyli ważne pytania i odpowiedzi dotyczące procedury wnioskowania o miejsca w Domach Studenta oraz ich przyznawania

Liczba miejsc jest określana co roku rozdzielnikiem.

Studenci składają wniosek w formie elektronicznej poprzez konto studenta w systemie USOSweb – formularze aplikacyjne uruchamiane są w II połowie czerwca. Instrukcja ich wypełniania znajduje się na stronie głównej USOSweb w zakładce Sprawy socjalne. Wszystkie informacje dotyczące procedury, terminów i zasad kwaterowania zamieszczane są corocznie na stronie internetowej UŚ: https://us.edu.pl/student/komunikaty/akademiki-skladanie-podan-decyzje/; komunikaty: https://us.edu.pl/student/wsparcie-i-fundusze/akademiki-2/.

System USOS powiadamia studenta automatycznie wygenerowaną wiadomością mailową o każdym etapie wniosku: przyjęty do rozpatrzenia / rozpatrzony (zawierającą informację o numerze przyznanego DS i rodzaju pokoju). Istnieje możliwość wygenerowania w USOS zbiorczej listy złożonych wniosków i przyznanych miejsc.

Informacje o terminach i miejscu zakwaterowania zamieszczane są corocznie na stronie internetowej UŚ w komunikatach dla studentów.

Monitorowanie wpłat oraz wystawianie faktur i ewentualnych wezwań do zapłaty leży w gestii administratorów poszczególnych akademików, którzy w programie SAP zakładają specjalne kontrakty dla studentów zakwaterowanych w akademikach UŚ.

Jeśli zmiana ma być dokonana w ramach tego samego DS, student ustala zmianę z administratorem akademika. Jeśli zmiana dotyczy innego DS, student zgłasza wolę zmiany w Biurze Studenckich Spraw Socjalnych (BSSS).

Jeśli student chce dokonać zmiany Domu Studenta, informuje o tym administratora DS, w którym przyznano mu miejsce, i zostaje przez niego wykwaterowany (lub rezygnuje z przyznanego miejsca w USOS). Jednocześnie student składa w USOS nowy wniosek o miejsce w innym DS. Jeśli miejsce, o które wnioskuje, jest dostępne, wniosek zostaje rozpatrzony pozytywnie.

Kontakt w sprawie wniosku

Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy wydziałowi ds. Domów Studenckich

marta.klimek@us.edu.pl; mateusz.gebka@us.edu.pl – Katowice, ul. Bankowa 11, pok. nr 16

agnieszka.urbanczyk@us.edu.pl; malgorzata.krasowska-swit@us.edu.pl – Sosnowiec, ul. Grota Roweckiego 5, pok. nr 1.16 lub 1.23

justyna.rogalska@us.edu.pl – Sosnowiec, ul. Będzińska 60, pok. nr 111 (kierunki nauk o Ziemi)

zofia.kuglin@us.edu.pl – Katowice, ul. Jagiellońska 28, pok. nr B 07 (biologia, biotechnologia, ochrona środowiska)

beata.kalisz@us.edu.pl; ewa.siedlecka@us.edu.pl – Katowice, ul. Bankowa 11, pok. nr 7

agnieszka.frankiewicz@us.edu.pl; urszula.slawecka@us.edu.pl – Katowice, ul. Grażyńskiego 53, pok. nr 12

marta.michalska@us.edu.pl – Sosnowiec, ul. Żytnia 12, pok. nr 2 (informatyka, inżynieria biomedyczna, mechatronika)

grazyna.wdowiak-czakanska@us.edu.pl; grazyna.dobrowolska@us.edu.pl – Katowice, ul. Bankowa 14, pok. nr 218 (pozostałe kierunki)

Katarzyna Kliszcz; Alina Czapik; Gabriela Paluch – Katowice, ul. Bankowa 11 B, pok. nr  1.24, e-mail: akademiki.wpia@us.edu.pl

agnieszka.setecka@us.edu.pl – Katowice, ul. Jordana 18, pok. nr 001/8

patrycja.knapek@us.edu.pl – Katowice, ul. św. Pawła 3, pok. nr 1.35

Jak mogę sprawdzić, co się dzieje z wnioskiem? 

Status wniosku będziesz mógł/mogła śledzić na bieżąco w serwisie USOSweb.

Jak mogę skontaktować się z Domami Studenta? 

Jeśli masz dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu z Domami Studenta:

Kontakt | Student | Informacje, wiadomości i komunikaty | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl).

return to top