20. Sosnowieckie Dni Literatury – „Powrót do przyszłości”

24.04.2024 - 14:46, aktualizacja 24.04.2024 - 14:46
Redakcja: nk

W poniedziałek 13 maja rozpocznie się jubileuszowa, 20. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona będzie wspomnieniom.

20 lat minęło jak jeden dzień! Jak wyglądała przeszłość? A jak będzie wyglądać przyszłość? Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośniczek i miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja odbywa się, nieco przekornie, pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Dlatego z jednej strony chcemy zaprosić twórczynie i twórców, którzy gościli już na wydarzeniu w przeszłości, i zobaczyć, jak się rozwinęli, zmienili i dojrzeli literacko, z drugiej zaś – tych, których jeszcze w Sosnowcu nigdy nie było, a którzy przez ostatnie 20 lat rozwinęli skrzydła i zaistnieli w literackim świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelniczek i czytelników, jak i krytyczek i krytyków literackich.

20. SDL będą edycją wyjątkową, pełną tego, co znane: spotkań autorskich (Grzegorz Piątek, Weronika Murek, Zbigniew Rokita, Maria Peszek), dyskusji (o Rosji Putina i wojnie w Ukrainie), interdyscyplinarnych działań dla każdej grupy wiekowej (Żywa Biblioteka, prelekcja regionalna, spektakl, zajęcia dla dzieci), ale przede wszystkim wspomnień – pracowniczek i pracowników, czytelniczek i czytelników, artystek i artystów oraz sympatyczek i sympatyków SDL, którzy przez ostatnie 20 lat stali się ważną częścią sosnowieckiego święta literatury.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 20. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i w informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

plakat informacyjny ze zdjęciem papierowego ptaka