5. Dzień Komunikacji Międzykulturowej: KODY KULTURY

28.11.2023 - 10:01, aktualizacja 28.11.2023 - 10:03
Redakcja: nk
W środę 6 grudnia w godz. 9.45–15.15 na Wydziale Humanistycznym UŚ w Sosnowcu (ul. Grota Roweckiego 5, aula im. prof. K. Polańskiego, hol główny) odbędzie się 5. Dzień Komunikacji Międzykulturowej: KODY KULTURY. Na wydarzenie składają się prezentacje przygotowane przez wykładowców i studentów Wydziału Humanistycznego, a także studentów z wymiany międzynarodowej.

Tematem przewodnim jest kod kulturowy, narzędzie, którym posługujemy się w sposób nieświadomy, filtr, przez który odbieramy świat. „Kod kulturowy jest nieuświadomionym znaczeniem, które nadajemy każdej możliwej rzeczy: samochodowi, rodzajowi żywności, relacji, a nawet danemu krajowi. Czynimy to za pomocą filtra własnej kultury… w efekcie kody – nieuświadomione znaczenia nadawane przedmiotom – również się różnią” (Clotaire Rapaille).

Dla zrozumienia własnych zachowań, a także zachowań całych społeczności i narodów, warto zobaczyć, jak funkcjonują kody kulturowe.