Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W 50. rocznicę śmierci pisarza – konferencja

03.03.2021 - 16:33, aktualizacja 03.03.2021 - 16:33
Redakcja: nk

Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Organizatorzy: Instytut Literaturoznawstwa, Erich Maria Remarque-Friedenszentrum / Universität Osnabrück

Opis: Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszech czasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm… W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.