Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Filmowe spotkania z psychologią – pokaz filmu „Civil War” połączony z dyskusją

12.04.2024 - 13:01, aktualizacja 12.04.2024 - 13:01
Redakcja: nk

We wtorek 23 kwietnia o godz. 17.00 w kinie studyjnym Światowid (ul. 3 Maja 7, Katowice) odbędzie się pokaz filmu Civil War (109 min). Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „Filmowe spotkania z psychologią”. 

Film w reżyserii Alexa Garlanda to dystopijna wizja wojny domowej, która toczy się w Stanach Zjednoczonych w niedalekiej przyszłości (więcej o kontekście wojennym w podcaście: https://us.edu.pl/podcast-dlaczego-zolnierze-walcza-dr-dawid-madziar/). 

Jednocześnie tytułową „civil war” możemy tłumaczyć również jako wojnę obywatelską także w kontekście działania mediów. Inną możliwością jest zwrócenie uwagi na wojnę wewnętrzną toczoną przez każdą i każdego z nas podczas dokonywania wyborów moralnych.

Rozmowę po filmie poprowadzi mgr Justyna Lipka, psycholożka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej pracy naukowej podejmuje ona tematykę m.in. ekstremizmu i brutalnego ekstremizmu oraz mentalności oblężonej twierdzy. Badaczka była również współredaktorką książki dostępnej na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego Filmowe spotkania z psychologią: https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/wus_2019_filmowe_spotkania_z_psychologia.pdf.

Więcej informacji o wydarzeniu i opis filmu

return to top