Jak projektować regulacje, które realnie kształtują jakość życia i odpowiadają na wyzwania współczesnego świata? Jak tworzyć standardy dostępności, które są skutecznie wdrażane w administracji, biznesie i sektorze usług, a jednocześnie budować kompetencje niezbędne do ich stosowania?
Konferencja poświęcona Polskiemu Aktowi o Dostępności będzie przestrzenią spotkania przedstawicieli środowiska akademickiego, administracji publicznej, sektora prywatnego i organizacji społecznych wokół dyskusji o kierunkach rozwoju regulacji dotyczących dostępności produktów i usług. Szczególne miejsce w debacie zajmie rola szkół wyższych w kształceniu ekspertów oraz przygotowaniu osób studiujących i doktoranckich do funkcjonowania w obszarze, który łączy kompetencje społeczne, technologiczne i badawcze oraz staje się istotną ścieżką rozwoju zawodowego i naukowego.
Kiedy? 16 czerwca (wtorek)
Gdzie? Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (Al. Piastów 40b, Szczecin). Konferencja będzie też transmitowana na żywo online oraz nagrywana.
Zapisy odbywają się przez formularz.
Program konferencji obejmuje wielowątkowe debaty eksperckie koncentrujące się wokół kluczowych obszarów wdrażania Polskiego Aktu o Dostępności. Uczestniczki i uczestnicy będą dyskutować m.in. o roli regulacji w kształtowaniu dostępności oraz o praktycznych wyzwaniach ich stosowania w różnych sektorach gospodarki i administracji. Ważnym wątkiem będzie projektowanie dostępnych usług i produktów, w tym zagadnienia związane z prostym językiem i legal designem, a także dostępnością usług finansowych i ochroną konsumentów na rynku płatności.
Istotnym elementem programu będą też zagadnienia związane z dostępnością cyfrową i cyberbezpieczeństwem w kontekście użytkownika, a także rola kultury i przestrzeni publicznej w budowaniu społeczeństwa dostępnego. Nie zabraknie również refleksji nad funkcją uczelni jako liderów zmian – instytucji kształtujących standardy, rozwijających innowacje oraz przygotowujących przyszłych specjalistów.
Konferencja ma charakter ogólnopolski, ze szczególnym uwzględnieniem udziału podmiotów z województwa zachodniopomorskiego i północnej Polski. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, umożliwiającej udział osobom uczestniczącym z całego kraju.
Szczegółowe informacje są dostępne na Portalu Funduszy Europejskich, jak również na stronie oraz w mediach społecznościowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
