Pamięć węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim – październikowy Zagłębiowski Czwartek

10.10.2024 - 09:46, aktualizacja 10.10.2024 - 09:47
Redakcja: nk

Zagłębiowska Mediateka, Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na październikowy Zagłębiowski Czwartek. W Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) 24 października o godz. 17.00 gościć będzie prof. UŚ dr hab. Marta Tomczok, która opowie o pamięci, ale także o węglu, o kopalniach, o tym, jak węgiel wpisywał się w tkankę pamięci w Zagłębiu Dąbrowskim. Wstęp wolny!

Prof. UŚ dr hab. Marta Tomczok jest literaturoznawczynią, badaczką Zagłady i jej odniesień kulturowych oraz redaktorką naczelną rocznika „Narracje o Zagładzie”. Interesuje się refleksją krytyczną nad estetykami uznanymi za minione (postmodernizm), nowym animizmem oraz historią środowiskową węgla. Jest autorką publikacji naukowych, monografii, reportażu, esejów, ale też członkinią zespołu kuratorskiego wystawy „Podziemia. Subterra incognita”, pokazywanej w 2023 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu mogą zapisać się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzić Zagłębiowską Mediatekę w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).