Spotkanie na rozstaju dróg. Czy literatura może być lekiem na złe czasy?

24.10.2023 - 15:26, aktualizacja 24.10.2023 - 15:27
Redakcja: nk

Pewien mistrz cukiernictwa stwierdził kiedyś, że istnieją tylko dwa rodzaje pączków – dobre i beznadziejne. Naszym skromnym zdaniem podobnie rzecz ma się z książkami. Najlepsze są takie, które zawierają w sobie duży ładunek nadziei na lepsze jutro. W naszej rzeczywistości zaszło ostatnio wiele zmian. Żyliśmy bardzo długo w izolacji; nasza obawa o zdrowie i życie stała się czymś namacalnym. Miało to również ogromny wpływ na jakość naszych wzajemnych relacji.

Dodatkowo na horyzoncie pojawiło się coś, co znaliśmy tylko z podręczników historii lub opowieści naszych bliskich. Chcielibyśmy zachęcić do podjęcia wspólnej refleksji między innymi nad tym, czy w obliczu tych wszystkich wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny świat, przestrzeń literatury nadal jest dobrym miejscem do szukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie, na którym razem z literaturoznawcą prof. Aleksandrem Nawareckim, tłumaczem Ryszardem Derdzińskim oraz teologiem Bartoszem Bialikiem spróbujemy się zmierzyć z tymi tematami w gościnnych progach Biblioteki Śląskiej. Gwarantujemy ciepłą atmosferę i wiele niezapomnianych wrażeń płynących ze wspólnego namysłu nad literaturą.

Wydarzenie odbędzie się 24 listopada o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzą Patryk Laksa z Wydziału Humanistycznego UŚ oraz Paulina Kułaga.

Na plakacie akwarela autorstwa Grzegorza Chudego Po drugiej stronie drzwi.