„Środula – miejsca pamięci” – wystawa fotograficzna w Zagłębiowskiej Mediatece

16.01.2023 - 09:16, aktualizacja 16.01.2023 - 09:16
Redakcja: nk

Zagłębiowska Mediateka oraz Teatr Zagłębia zapraszają serdecznie na wystawę fotograficzną „Środula – miejsca pamięci”. Na wystawie zaprezentowano niezwykłą historię tej dzielnicy Sosnowca. Z dokumentów, zdjęć i filmów wyłania się bowiem obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa, miejsca palimpsestu. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. Fotografie zostały udostępnione dzięki uprzejmości mieszkańców Sosnowca. Na wystawie – dzięki współpracy z Muzeum w Sosnowcu – Pałacem Schoena – zaprezentowane zostaną także materiały z planu filmowego Muru (1982).

Wystawę będzie można oglądać w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, od 23 stycznia do 28 lutego br., w godzinach otwarcia placówki. Finisaż wystawy odbędzie się 28 lutego br. o godz. 18.00.

Wystawa wpisana jest w plan ogólnomiejskich działań przywracających pamięć o różnorodnej kulturze sosnowieckich Żydów, które rozpoczęły się wraz z premierą spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia. Najważniejszym celem planowanych działań jest upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji bliźniaczych gett w Sosnowcu i Będzinie, która przypada na początek sierpnia 2023 roku.