Warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach”

15.04.2024 - 09:51, aktualizacja 13.05.2024 - 12:53
Redakcja: nk

Studentka Kolegium ISM Julia Sojda zaprasza na warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach” realizowany w ramach modułu Tutoring naukowy.

Kryzys wyobraźni to wielopłaszczyznowy kryzys myślenia o współczesności i przyszłości, który dotyka życia społecznego, ekologii, zarządzania miastem, relacji z historycznym dziedzictwem i wielu dziedzin życia, również międzyobszarowo. Przeciwdziałanie mu jest szczególnie ważne w kontekście globalnego zagrożenia zmianami klimatu.

Odpowiedzią na kryzys wyobraźni może być pozytywne myślenie spekulatywne – otwieranie wyobraźni na wizje przyszłości zakładające reintegrację życia ludzkiego ze środowiskiem, dostęp do wielogatunkowych dóbr wspólnych, narrację skupioną na życiu, a nie śmierci, którą trudno jest przechwycić dla własnych celów. Dlatego Julia Sojda proponuje diagnozę problemów najbardziej dotykających osoby uczestniczące w warsztatach i dokonanie gestu pozytywnej spekulacji w zidentyfikowanych obszarach.

Warsztat będzie cennym elementem w procesie wypracowywania pozytywnych wizji przyszłości dla Metropolii i jej mieszkańców. Zakłada wielopoziomowe podejście do problemu – jest odpowiedni dla studentek i studentów różnych kierunków, o różnych zainteresowaniach i różnorodnej wyobraźni.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek 28 maja w godz. 13:00–15:00 w Kato Science Corner x Metrolab GZM (Katowice, ul. Młyńska 2).

Aby wziąć udział w warsztacie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Julia Sojda jest pod opieką tutorską dr. Adama Pisarka.