Wojny grafików – Part 4 – wernisaż wystawy w Bibliosferze

21.03.2024 - 12:59, aktualizacja 21.03.2024 - 12:59
Redakcja: nk

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Filia nr 7 Bibliosfera – Dańdówka serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Wojny grafików – Part 4”, który odbędzie się 4 kwietnia o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Kalinowej (pawilon). Tym razem do boju staną Stella Kostyła-Lachawczak, plastyk i grafik MBP w Sosnowcu, oraz Paweł Pytel, grafik, na co dzień związany z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Wystawa będzie otwarta do 31 maja.

Zmagania grafików odbywają się już po raz czwarty. Jest to projekt mający na celu pokazanie, jak różne mogą być spojrzenia dwóch artystów na wybrany temat – w tym roku motywem, do którego odniosą się graficy, jest TANIEC. Grafik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz lokalni artyści podejmują formułę „bitwy” na swoje prace. Podczas prawie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedzający głosują na grafikę, która najbardziej do nich przemówiła. Wygrywa autor grafiki, która zbierze najwięcej głosów.

Wojny grafików, w przeciwieństwie do „Gwiezdnych wojen”, nie będą zmaganiami dobra ze złem. Rola Lorda Vadera nie zostanie obsadzona. Świetlny miecz nie będzie dziesiątkował szeregów rycerzy Jedi. Stella Kostyła–Lachawczak i Paweł Pytel wcielą się za to w role sobie najbliższe – opowiadaczy historii, tancerzy, którzy w swoich pracach – jak to w tańcu – oddają złożoność świata, jego ulotność oraz zatracanie się w ruchu, w świetle, w rytmie, w geście zapełniającym pustkę i brak.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu mogą zapisać się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzić Zagłębiowską Mediatekę w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).

plakat informacyjny