Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Akademicki savoir-vivre

KODEKS ETYKI STUDENTA UŚ

Przynależność do społeczności akademickiej jest wielkim wyróżnieniem, wymagającym od każdego jej członka odpowiedniej kultury osobistej, a także właściwych postaw oraz zachowania. W trosce o wszystkich studentów Samorząd Studencki opracował Kodeks Etyki Studenta Uniwersytetu Śląskiego, który stanowi podstawowy dokument w tym zakresie (koniecznie przeczytaj!).


PODSTAWOWE ZASADY SAVOIR-VIVRE WOBEC PRACOWNIKÓW

Nierzadko zdarza się, że ze względu na przyzwyczajenia czy doświadczenie nowo przyjęci studenci nie wiedzą, jakie zwyczaje panują na naszej Uczelni. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady, których powinien przestrzegać każdy student, mając na uwadze jak najlepszy kontakt z pracownikami Uczelni i swoimi kolegami.

 

NA KORYTARZU

  1. Spotykając (nie tylko na wydziale) wykładowcę bądź innego pracownika Uczelni, powiedz mu „dzień dobry”.
  2. Staraj się nie podnosić głosu i trzymać emocje na wodzy. Uważaj na to, w jaki sposób zwracasz się do prowadzących.
  3. Do wykładowców należy zwracać się z użyciem ich tytułu naukowego. Na planach i tabliczkach przy wejściu do pokoju zawsze są wypisane ich tytuły naukowe, do których doszli ciężkim wysiłkiem. Pamiętaj, że do doktora habilitowanego mówimy już „profesorze”.
  4. Uważaj, jak wyrażasz się w bufecie czy kolejce do ksera. Wulgaryzmy nie mogą mieć miejsca w przestrzeni akademickiej.

 

NA ZAJĘCIACH

  1. Wyłącz dzwonek telefonu.
  2. Nie jedz i nie pij (chyba że wykładowca sam na to pozwoli).
  3. Staraj się nie okazywać znudzenia.
  4. Postaraj się przychodzić punktualnie. Małe spóźnienia na zajęcia bywają tolerowane, ale nie powinny być regułą!
  5. Czasem trudno przez półtorej godziny skupić się na wykładzie. Mimo to spróbuj i… nie pisz po ławkach! Nie ziewaj, nie patrz co chwilę na zegarek, nie pokładaj się na ławce, nie żuj gumy.

 

PO ZALICZENIE, NA EGZAMIN

  1. Staraj się przychodzić do wykładowców tylko w godzinach dyżuru.
  2. Nie wchodź do pokoju wykładowcy jak do siebie-zapukaj, uchyl drzwi i zapytaj, czy możesz wejść.
  3. Na egzamin postaraj się przyjść odpowiednio ubrany.
  4. Staraj się nie odrabiać półrocznych zaległości pod sam koniec semestru. Jeśli w takiej sytuacji będzie sporo ludzi, wykładowcy może zabraknąć dla nich czasu.

 

KONTAKT PRZEZ E-MAIL

  1. Nie pisz bez wyraźnego powodu. Jeśli wykładowca prosił, żeby pisali do niego wyłącznie starostowie grup — zdaj się na pomoc starosty.
  2. Zaznacz w mailu swoje imię, nazwisko i to, z której jesteś grupy, trybu, roku studiów, używaj zwrotów grzecznościowych.
  3. List elektroniczny (nawet najkrótszy) musi rozpoczynać zwrot: „Szanowna Pani/Szanowny Panie” (wraz z tytułem, jaki przysługuje adresatowi) zamiast często spotykanego i stanowczo zbyt poufałego w oficjalnych kontaktach „Witam”. Kończymy „Z wyrazami szacunku” (wraz z imieniem i nazwiskiem nadawcy oraz kierunkiem i rokiem studiów) zamiast „Pozdrawiam” albo jeszcze gorzej „pozdr.”.
  4. Obowiązkowo dbać należy o poprawność językową e-maili.

NA TERENIE UCZELNI OBOWIĄZUJE ZAKAZ PALENIA!

Koniecznie przeczytaj poradnik autorstwa absolwenta UŚ!

return to top