Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Budżet partycypacyjny

Na naszej uczelni utworzony został Studencko-Doktorancki Budżet Partycypacyjny, którego celem jest zaangażowanie osób studiujących i kształcących się w szkołach doktorskich w działania na rzecz społeczności akademickiej i rozwijanie współpracy. W ramach Budżetu przyznawane będą dofinansowania zgłaszanych przez Was projektów na rzecz społeczności studencko-doktoranckiej, które mogą przyczynić się do poprawy jej funkcjonowania w poszczególnych jednostkach (Wydziały UŚ, Kolegium ISM, Szkoły Doktorskie, OA Katowice, OA Sosnowiec i OA Cieszyn) oraz uzyskają największe poparcie. Środki te możecie przeznaczyć na rozwój małej infrastruktury, działania integrujące społeczność lub inne przedsięwzięcia. Wysokość jednego projektu nie może przekroczyć kwoty 9 tys. zł.
Projekty, które przejdą pozytywną ocenę formalną, zostaną zakwalifikowane do II etapu, czyli głosowania społeczności lub od razu do realizacji, jeśli zgłoszone pomysły nie przekroczą budżetu zaplanowanego dla danej jednostki. Poniżej lista projektów z poszczególnych jednostek wraz z ich opisem i zaplanowaną wartością.

Lista jednostek:

Tytuł projektu: Studencka Biblioteka Myśli Lewicowej

Wartość projektu: 5500,00 zł

Opis projektu:

Projekt zakłada stworzenie mobilnej biblioteki z zakresu filozofii, socjologii, ekonomii – przede wszystkim z obszaru szeroko pojętej teorii społecznej od końca XIX wieku do dziś. Dzięki mobilnej bibliotece studenci będą mieli możliwość za darmo zapoznać się ze starannie wyselekcjonowanym zestawem literatury poszerzającym ich wiedzę oraz zdolność krytycznego myślenia.

Studencka Biblioteka Myśli Lewicowej to projekt łączący w sobie dwie podstawowe funkcje: funkcję dydaktyczną opartą na zasadach samokształcenia i rozwoju oraz funkcję społeczną realizowaną poprzez budowę społeczności wokół spółdzielczości wiedzy.

Pierwszym etapem projektu będzie zakupienie książek, dzieł różnorodnych, istotnych dla rozwoju nauk takich jak socjologia, filozofia czy ekonomia. Książki, które zostaną wybrane, mają według założenia należeć do szeroko pojętego nurtu myśli lewicowej: reformatorskiej, progresywnej, feministycznej czy queerowej. Projekt SBML tworzymy, zauważając problem niedoreprezentowania tych ważnych dla nas dzieł w bibliotece uniwersyteckiej CINIBA (brak jest na przykład: „Rewolucja u bram. Pisma Lenina z roku 1917”, Slavoj Žižek; „Beyond State, Power, And Violence”, Abdullah Öcalan; „The Future is Degrowth: A Guide to a World Beyond Capitalism”, Matthias Schmelzer, Aaron Vansintjan, Andrea Vetter; „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku”, Kate Raworth; „Jak działa faszyzm?”, Stanley Jason). Ponadto niewielka część książek proponowanych do zakupu przez bibliotekę jest ostatecznie zamawiana przez nią w postaci papierowej. Oczywiście książki, które ostatecznie zakupimy, nie będą powielać się z księgozbiorem biblioteki UŚ.

Książki wybierzemy w sposób demokratyczny, poprzez głosowanie i nabór propozycji, przeprowadzone zarówno wewnątrz naszego Koła, jak i wśród ogółu chętnych osób studiujących. Uważamy, że zakładany przez nas: oddolny, jak najbardziej nieformalny, demokratyczny i społeczny sposób wyboru książek jest szczególną i unikatową wartością, ponieważ pozytywnie wpłynie na aktywność osób studiujących i zachęci, do intensywniejszego wkładu we własną naukę i w budowę społeczności akademickiej. Najłatwiej zaangażować się jest w to, co się samemu współtworzy.

Po zakupie książek rozpocznie się drugi, główny etap projektu. Poprzez “pocztę pantoflową”, komunikaty na spotkaniach Koła Myśli Lewicowej oraz administrowaną przez nasze Koło stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/knmlus?locale=pl_PL) będziemy informować o otwarciu Studenckiej Biblioteki, oraz prowadzić zapisy na wypożyczenie książek z naszego zasobu, które skatalogujemy. Wiemy na pewno, że Biblioteka Studencka będzie służyć społeczności przez lata, biorąc pod uwagę fakt, iż nasze koło stabilnie funkcjonuje już od 2015 roku.


Tytuł projektu: Festiwal „Przy człowieku. O sensie, spełnieniu, dobrostanie”

Wartość projektu: 6300,00 zł

Opis projektu: Festiwal „Przy człowieku. O sensie, spełnieniu, dobrostanie” to trzy dni wykładów i warsztatów praktycznych ze specjalistami i praktykami. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-20 października 2024. To przestrzeń integracji metod coachingu, doradztwa filozoficznego, psychoterapii. Misją festiwalu jest połączenie studentów, wykładowców i praktyków różnych metod w duchu dialogu i wzajemnej inspiracji.
W programie:
Dyskusje Panelowe: z udziałem specjalistów z wymienionych obszarów.
Wykłady: zarówno specjalistów jak i studentów.
Warsztaty praktyczne: rozwijające umiejętności miękkie, komunikacyjne, kreatywne.
W zamyśle Festiwal ma trwać od ok. 6 do 8 godzin dziennie w terminach 18-20.10.2024.
Chęć udziału wyrazili: Tomasz Kwieciński (psychoterapia psychodeliczna), Joanna Czarny (Somatic Experiencing), Elżbieta Schroeder (psychologia procesu), Dawid Jureczko (abslowent DFiC – kariera po dyplomie), Lidia Czarkowska (coaching integratywno-transpersonalny), Magdalena Ćwajna (improwizacja, prowokatywność, teatr), Joanna Czarnecka wraz z zespołem Provocare (prowokatywność, improwizacja, duchowość w terapii par), Korneliusz Okoń (doradztwo filozoficzne, PTDF), Oliwier Tajstra (student DFiC), Piotr Frelke (student DFiC i pretendent do szkoły doktorskiej).
Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, gdzie teoretyczne i praktyczne podejścia do rozwoju człowieka mogą współistnieć i wzajemnie się wzbogacać. Festiwal promuje interdyscyplinarną współpracę, umożliwiając uczestnikom z różnych kierunków nauki wymianę wiedzy i doświadczeń, co może przynieść korzyści zarówno w ich życiu akademickim, zawodowym, jak i osobistym.
Festiwal jest atrakcyjną propozycję edukacyjną oraz integracyjną dla szerokiego grona społeczności Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie jest otwarte zarówno dla osób planujących karierę związaną z tymi metodami, jak i dla tych, którzy prywatnie chcą rozwijać swoje umiejętności, poszerzać horyzonty i zdobywać nowe perspektywy. To okazja dla każdego, kto pragnie wzbogacić się zawodowo i osobiście.
Organizacja harmonogramu : referaty prelegentów spoza Uniwersytetu będą trwały 1,5h, bierzemy pod uwagę dostosowanie czasu do indywidualnych potrzeb prelegentów, osoby studiujące: 30 minut na wykład.
Czas trwania warsztatów będzie dostosowany do potrzeb prowadzących, będzie prowadzony jeden warsztat dziennie, będą rozpoczynać się przed konferencją. By wziąć w nich udział trzeba odpowiednio wcześnie zapisać się przez google forms na warsztat.
Proponowane tematy warsztatów
Z metody Somatic Experience z Joanną Czarny
Teatr Prowokatywny Joanny Czarneckiej wraz z zespołem Provocare
Warsztat oparty na metodyce teatru improwizacyjnego społecznie zaangażowanego, psychologii i neuropsychologii, metodyce podejścia prowokatywnego.
Warsztat przygotowuje do tworzenia i prowadzenia spektakli w oparciu o teatr improwizacyjny i podejście prowokatywne inspirowanych historiami widzów / klientów / pacjentów.
Poziomy Świadomości Hawkinsa Piotra Frelke
Reklama wydarzenia w mediach społecznościowych może odbywać się z konta koła Studenckiego Superwizja.


Tytuł projektu: Yoga Space

Wartość projektu: 10 650 zł

Opis projektu: Projekt będzie polegał na stworzeniu przestrzeni do złapania oddechu w codzienności, która wymaga od nas ciągłego wytężania umysłu. Bedzie to unikalne miejsce, które powstanie z myślą o tych, którzy pragną znaleźć chwilę wytchnienia w codziennym zgiełku, zrelaksować ciało I umysł oraz zanurzyć się w praktykę jogi. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy znajdzie coś dla siebie I poczuje się swobodnie. Społeczność akademicka moze skorzystać spędzając czas między zajęciami na przygotowanych w tym celu poduszkach I matach. Byłaby także możliwość zaparzenia sobie herbaty oraz zapoznania się z zakupionymi oraz przyniesionymi książkami dotyczącymi jogi oraz zdrowego stylu życia.Studenci zaangażowani w ten projekt są doświadczeni w zakresie jogi i mogą służyć radą. Zależy nam na tym, aby w środowisku uczelnianym, w którym przeważnie spędzamy czas w pozycji siedzącej, promować zdrowy tryb życia oraz wspieranie równowagi między ciałem a duchem poprzez praktykę jogi. Będzie to także korzyścią dla wspólnoty akademickiej w postaci możliwości zapoznania się ze studentami z różnych roczników oraz integracji międzywydziałowej.

Tytuł projektu: Przestrzeń 4P – for people, czyli miejsce gdzie można Przyjść, Porozmawiać, Poczytać, Pograć

Wartość projektu: 9000,00 zł

Opis projektu:

Projekt zakłada stworzenie wyjątkowej strefy literacko-planszówkowej, która stanie się idealnym miejscem do relaksu z książką, nauki, integracji i rozwoju umiejętności. Wyobraź sobie przytulne miejsce, gdzie możesz spotkać inspirujących ludzi i nawiązywać ciekawe współprace, wziąć udział w warsztatach, a do tego pograć w planszówki ze znajomymi.

Realizując ten projekt, chcemy przekształcić część przestrzeni “pod rurą” w przyjazne i funkcjonalne miejsce. Dodamy wygodne siedziska, dodatkowe oświetlenie, regał na książki, dywan i kufer na gry planszowe. Stworzymy reprezentacyjną przestrzeń, która będzie zachęcać do korzystania i uczestnictwa w różnorodnych aktywnościach.

Planujemy w utworzonej przestrzeni organizować spotkania z fascynującymi osobami oraz współpracować z różnymi podmiotami dydaktycznymi i naukowymi, takimi jak Koło Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego UGranie, Planszosfera Instytutu Historii UŚ prowadzona przez dr Joannę Mercik, Centrum Badań Groznawczych UŚ i Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Myślimy również o regularnym zapraszaniu gości i ekspertów z branży wydawniczo-literackiej, aby wzbogacić wydarzenia i inspirować uczestników.

Studenci WNS będą mogli korzystać z zaproponowanego miejsca w godzinach dostępności przestrzeni “pod rurą”, wykorzystując ją zgodnie z regulaminem i we własnym zakresie. Dodatkowo nasza społeczność będzie miała okazję uczestniczyć w organizowanych w przestrzeni wydarzeniach, a także samodzielnie proponować i organizować własne inicjatywy np. warsztaty dla różnych grup odbiorców, współpracujących z Uniwersytetem Śląskim lub społeczności lokalnej.

Tytuł projektu: Aranżacja przestrzeni studenckiej na terenie Biblioteki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Wartość projektu: 9000,00 zł

Opis projektu: Biblioteka Prawnicza znajdująca się na terenie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach stanowi istotny punkt życia wydziałowego skupiając wszystkich przedstawicieli społeczności akademickiej. Obecnie jest to miejsce przyjazne i dobrze zagospodarowane, brakuje tam jednak strefy, która mogłaby służyć odpoczynkowi, nauce oraz spędzaniu czasu. Zakup foteli, puf lub sof znacząco poprawiłaby warunki spędzania czasu w tej przestrzeni. Biblioteka miałaby szansę stać się nie tylko centrum nauki, ale również oazą spokoju, w której można by zregenerować siły i myśli między wykładami.


Tytuł projektu: Aranżacja studenckiego pokoju socjalnego na terenie Wydziału Prawa i Administracji UŚ

Wartość projektu: 9000,00 zł

Opis projektu: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego jest jednostką skupiającą liczne grono studentów takich kierunków jak: prawo, administracja, przedsiębiorczość, administrowanie środowiskiem oraz IBLA. Pomimo faktu, iż budynek jest bardzo przyjazną przestrzenią dla społeczności akademickiej, posiadającą liczne miejsca do wypoczynku i spędzania czasu wolnego między zajęciami, brakuje w nim miejsca, w którym studenci mogliby przygotować sobie posiłek lub coś ciepłego do picia. Punkty gastronomiczne jedynie częściowo spełniają to zadanie. Sporym ograniczeniem dla wielu studentów jest bowiem cena oraz godziny otwarcia punktów. Automaty z kolei nie stwarzają możliwości przygotowania ciepłego posiłku (z wyłączeniem napojów). Rozwiązaniem obecnego stanu rzeczy byłaby aranżacja pokoju socjalnego ogólnodostępnego dla studentów. We wnętrzu wskazanej przestrzeni znalazłyby się takie udogodnienia jak: czajnik, kuchenka mikrofalowa, kuchenka elektryczna, lodówka, ekspres do kawy. Wdrożenie przedmiotowego projektu znacząco poprawiłoby warunki studiowania osób studiujących na WPiA. Z przestrzeni mogłaby korzystać cała społeczność Wydziału Prawa i Administracji, była by otwarta przez cały czas.


Tytuł projektu: Stanowisko samoobsługi biurowej

Wartość projektu: 5160,00 zł

Opis projektu:

Stanowisko samoobsługi biurowej ma na celu umożliwić studentom łatwe i szybkie drukowanie, kopiowanie itp. dokumentów, a następnie ich obróbkę za pomocą wymienionych poniżej urządzeń:

  • Urządzenie 3w1 (drukarka, kserokopiarka, skaner),
  • gilotyna do papieru,
  • niszczarka do dokumentów,
  • laminator,
  • bindownica,
  • zszywacz,
  • rozszywacz,
  • dziurkacz,
  • nożyczki,
  • kosz na śmieci,
  • organizer na papier.

Tytuł projektu: Stojaki na rowery

Wartość projektu: 2000,00 zł

Opis projektu: Stojaki będą stanowić udogodnienie dla studentów dojeżdżających na zajęcia rowerem. Dzięki umiejscowieniu ich na wewnętrznej części budynku (ogrodzie) rowery będą lepiej zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą, bądź uszkodzeniem. Dedykowany stojak zapewnia również wygodę i szybkość zapinania/odpinania pojazdu.


Tytuł projektu: Bezbutlowe dystrybutory wody

Wartość projektu: 2200,00 zł

Opis projektu: Bezbutlowe dystrybutory wody zimnej i ciepłej, mają na celu umożliwić studentom i wykładowcom łatwy dostęp do wody pitnej. Lokalizacja na korytarzu między łazienkami ułatwi korzystanie z nich podczas przerw.


Tytuł projektu: Ekspres do kawy

Wartość projektu: 2780,00 zł

Opis projektu: Ekspres do kawy zlokalizowany w sali studenckiej ma na celu umożliwić studentom łatwe i szybkie zrobienie sobie kawy podczas przerwy.
Przeznaczenie do korzystania z niego przez wspólnotę akademicką pozwoli na minimalne koszty użytkowania, umożliwiające użytkowanie go również mniej zamożnym studentom.
Zlokalizowanie go w sali studenckiej ułatwi korzystanie z niego podczas przygotowywania np. posiłku w mikrofali.

Tytuł projektu: Zaopatrzenie Sali ISM

Wartość projektu: 7190,00 zł

Opis projektu:

Projekt zakłada kompleksowe wyposażenie sali w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych (ISM) w nowoczesne i funkcjonalne meble oraz sprzęty codziennego użytku, które stworzą przyjazne i komfortowe środowisko do nauki, pracy oraz integracji studentów międzyobszarowych. Sala stanie się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz organizacji różnorodnych wydarzeń międzyobszarowych.
W ramach projektu planowane jest wyposażenie sali w następujące elementy:
1.Ekspres do kawy: Umożliwi studentom przygotowanie świeżej kawy, co przyczyni się do podniesienia komfortu pracy oraz sprzyja integracji podczas przerw.
2.Krzesła: Wygodne i ergonomiczne krzesła, które zapewnią komfort podczas długich godzin nauki i spotkań.
3.Szafa: Przestronna szafa na przechowywanie materiałów dydaktycznych, książek oraz innych przedmiotów, co pozwoli na utrzymanie porządku w sali.
4.Mikrofalówka: Urządzenie do podgrzewania posiłków, które zwiększy wygodę studentów spędzających wiele godzin na uczelni.
5.Lodówka: Mała lodówka na przechowywanie żywności i napojów, co jest szczególnie ważne dla studentów przebywających na uczelni przez cały dzień.
6.Tablica korkowa lub whiteboard: Przestrzeń do wywieszania ogłoszeń, planów zajęć, notatek oraz do prowadzenia burz mózgów i wspólnego planowania projektów.
7. Komplet sztućców oraz serwis: Niezbędne przedmioty do przygotowania posiłku.
Wyposażenie sali w te elementy przyczyni się do stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni, która będzie służyła nie tylko do nauki, ale również do odpoczynku, spotkań towarzyskich i integracji. Wprowadzenie sprzętów codziennego użytku sprawi, że sala stanie się drugim domem dla studentów, gdzie będą mogli czuć się swobodnie i komfortowo.
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na jakość życia akademickiego, poprawi warunki nauki oraz zacieśni więzi między studentami różnych kierunków i dyscyplin. Sala stanie się miejscem, gdzie studenci będą mogli realizować swoje pomysły, organizować warsztaty, seminaria oraz inne wydarzenia, co przyczyni się do ich wszechstronnego rozwoju.

Tytuł projektu: Konsoluś

Wartość projektu: 9000,00 zł

Opis projektu: Konsoluś to innowacyjny projekt mający na celu stworzenie strefy relaksu i integracji dla studentów w formie dedykowanej przestrzeni do gier konsolowych. Projekt zakłada wyposażenie specjalnie przygotowanego pomieszczenia w nowoczesne konsole do gier, wygodne meble, telewizor lub rzutnik. Konsoluś będzie miejscem, gdzie studenci będą mogli spędzić wolny czas, grając i relaksując się. Dzięki projektowi, możliwe będzie również w przyszłości zorganizowanie turniejów esprotowych z wykorzystaniem sprzętu. Rzutnik lub sprzęt TV będzie mógł zostać wykorzystany również podczas innych wydarzeń takich jak prelekcje kół czy spotkania grup studenckich.

Brak zgłoszeń.

Brak zgłoszeń.

return to top