Zagłębiowski Czwartek – dr Janusz Mokrosz: Wyzwolenie czy okupacja? Wkroczenie i stacjonowanie wojsk sowieckich w woj. śląsko-dąbrowskim w 1945 roku

16.05.2024 - 09:21, aktualizacja 16.05.2024 - 09:21
Redakcja: nk

Zagłębiowska Mediateka, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu zapraszają serdecznie na kolejną odsłonę Zagłębiowskiego Czwartku już 23 maja o godz. 17.00 w Pałacu Schoena (ul. Chemiczna 12). Tym razem rozmowa dotyczyć będzie wkroczenia do Sosnowca wojsk radzieckich w 1945 roku. Prelekcję wygłosi dr Janusz Mokrosz – pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Wstęp wolny.

Dr Janusz Mokrosz – pracownik Uniwersytetu Śląskiego. W 2005 roku był jednym z inicjatorów i założycieli Sekcji Rybnickiej Studenckiego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005–2007 pełnił funkcje prezesa Sekcji. Obecnie należy do grupy założycielskiej Stowarzyszenia Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy i kieruje pracami zarządu tegoż Stowarzyszenia. Od 2006 roku w Muzeum w Rybniku współorganizuje sesje naukowe poświęcone dziejom Śląska oraz comiesięczne spotkania z cyklu Pomiędzy Przeszłością a Historią. Interesuje się dziejami Polski i Śląska w XX wieku, a w szczególności okresem PRL-u. Obecnie swoje badania koncentruje na problemach narodowościowych Górnego Śląska po II wojnie światowej.