W środę 2 sierpnia zakończył się projekt „Dawne Europejskie Sztuki Walki we Współczesnym Świecie”, w ramach którego ponad 50 uczestniczek i uczestników w wieku przeważnie 18–25 lat wzięło udział w treningach szabli sportowej w konwencji DESW/HEMA, ucząc się nie tylko historii szermierki zachodniej, ale także podstaw władania tą bronią.
W ramach projektu zostały również zrealizowane trzy prelekcje na Uniwersytecie Śląskim: „Krótka historia szermierki europejskiej”, „O historii fechtunku w Polsce” oraz „Sportyfikacja Historii, czyli o narodzinach DESW”. Przybliżyły one bogactwo źródeł polskiej i europejskiej literatury specjalistycznej oraz specyfikę systemów szermierczych w nich przedstawionych.
Projekt okazał się sukcesem i ważnym punktem początkowym w popularyzacji sportu Dawnych Europejskich Sztuk Walki wśród studentek i studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz społeczeństw lokalnych, co pozwoliło nie tylko założyć Stowarzyszenie „Gwiazdy Katowice DESW”, ale także skutkowało powstaniem pierwszej sekcji szermierki historycznej w ramach AZS Uniwersytetu Śląskiego – jednej z pierwszych sekcji sportowych studenckich DESW w Polsce.
DESW to szybko rosnący w popularności rodzaj sportu szermierczego, w którym szermierze, stosując bronie sportowe przybliżone wagowo i wyglądowo do oryginalnych broni białych rycerskich lub wojskowych, konkurują ze sobą bez stosowania aparatów szermierczych. Bronie używane do DESW to m.in. rapier, szabla, miecz i puklerz, miecz długi.
Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
zdjęcia pochodzą z archiwum Stowarzyszenia „Gwiazdy Katowice DESW”