Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Szkoła Popularyzacji Nauki – warsztaty dla studentek i studentów

13.05.2024 - 09:07, aktualizacja 23.05.2024 - 09:04
Redakcja: nk

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 Uniwersytet Śląski przygotował Szkołę Popularyzacji Nauki otwartą dla wszystkich, którzy pragną dzielić się wiedzą naukową w atrakcyjny i przystępny sposób – w szczególności zaproszeni są studentki studenci, doktorantki i doktoranci oraz nauczycielki i nauczyciele, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w zakresie komunikacji naukowej.

Szkoła Popularyzacji Nauki jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. W ramach dwudniowych warsztatów realizowanych na bazie nowoczesnych metod komunikacji naukowej osoby uczestniczące będą miały okazję poprawić swoje umiejętności w zakresie prezentacji zagadnień i stworzyć własne kreatywne zajęcia z dziedzin wchodzących w grono dyscyplin STEAM (ang. STEAM: science, technology, engineering, the arts, mathematics; nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka), teatru naukowego oraz science buskingu. Udział w warsztatach jest szansą na zdobycie nowych kompetencji dydaktycznych oraz stworzenie odmiennej przestrzeni nauczania.

Warsztaty w ramach Szkoły Popularyzacji Nauki odbędą się w dniach 3 i 4 czerwca w godz. 8.00–16.00 w spinPlace (Katowice, ul. Bankowa 5). Zgłoszenia przyjmowane są do 24 maja przez formularz.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim i są wydarzeniem bezpłatnym.

Dla studentek i studentów zostały przygotowane dwa warsztaty prowadzone przez Andreę Brunello oraz Davida Price’a.

Sylwetki trenerów:

  • Andrea Brunello – badacz, dramaturg, reżyser, aktor, nauczyciel, popularyzator nauki i podcaster. Wykłada teorię i praktykę opowiadania historii naukowych na Uniwersytecie w Trydencie oraz jest zaangażowany w ONSCI – Officina di Narrazione della Scienza w Bolonii, będącą coroczną letnią szkołą poświęconą nauce komunikacji poprzez opowiadanie historii. Jest również założycielem i dyrektorem Teatru Portland w Trydencie.
  • David Price – brytyjski naukowiec plenerowy, pisarz, trener klasy mistrzowskiej FameLab. Specjalizuje się w niezwykle mobilnych i inspirujących formach przekazywania wiedzy naukowej. W 2007 roku dołączył do szkoły Science Made Simple. Podróżuje po świecie jako naukowiec plenerowy – artysta uliczny, który wykonując zaskakujące doświadczenia naukowe, przekazuje wiedzę w prosty i przyjemny sposób. Za swoje innowacyjne pomysły i wkład w kreatywne szerzenie nauki otrzymał Nagrodę Josha na Festiwalu Naukowym w Manchesterze.
  • dr Edward Duca – starszy wykładowca na Uniwersytecie Maltańskim, koordynator Festiwalu Science in the City, członek zarządu EUSEA (European Science Engagement Association).

plakat informacyjny ze zdjęciami prelegentów

return to top