USiołek Michał kończy 19 lat!

02.11.2020 - 16:01 aktualizacja 13.11.2020 - 11:28
Redakcja: JK
Być może nie wszyscy, Szanowni Studenci, o tym wiecie, ale 2 listopada urodziny obchodzi wyjątkowy członek wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego: jest nim Michał, osiołek – a właściwie USiołek – mieszkający w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

Uniwersytet Śląski opiekuje się sympatycznym zwierzakiem od 2009 roku, kiedy to chorzowskie ZOO poszukiwało sponsorów dla swoich podopiecznych. Spośród kilku zaproponowanych naszej uczelni kandydatur za najbardziej wdzięczną został uznany właśnie osiołek Michał, a już w grudniu 2009 roku ogłoszono konkurs na projekt maskotki na nim wzorowej. Wygrała propozycja Justyny Mikusz, ówczesnej studentki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie. Na podstawie zwycięskiej koncepcji stworzono oficjalny wizerunek USiółka, który stał się maskotką Uniwersytetu Śląsku: wykorzystywane w promocji śląskiej Alma Mater breloczki i – zwłaszcza – pluszaki w kształcie USiołka niezmiennie cieszą się ogromną popularnością i wywołują serdeczny uśmiech u wszystkich obdarowanych, a maskotka towarzyszy często wydarzeniom organizowanym przez UŚ.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku dzisiejszy solenizant wcielił się w rolę… typującego wynik meczu piłkarskiego (na wzór Paula, budzącej wówczas olbrzymie zainteresowanie ośmiornicy, która „przepowiadała” rezultaty piłkarskiego Euro). Przed charytatywnym spotkaniem drużyny Senatu UŚ przeciwko reprezentacji Senat RP rzecznik naszej uczelni Jacek Szymik-Kozaczko udał się do Michała z dwoma jabłkami. Osiołek wybrał to symbolizujące Senat RP, a na boisku przedstawiciele izby wyższej polskiego parlamentu… faktycznie wygrali 2:1!

Z okazji swojego święta nasz kochany USiółek przygotował urodzinową niespodziankę – więcej informacji już wkrótce!