Pomoc psychologiczna na UŚ
Jeżeli jesteś studentem lub doktorantem Uniwersytetu Śląskiego, możesz skorzystać z nieodpłatnej uczelnianej pomocy psychologicznej. W Centrum Obsługi Studentów zatrudnieni są psychologowie i psychoterapeuci, do których możesz zgłosić się na konsultację. Spotkania te realizowane są zgodnie z zasadą poufności – ani fakt korzystania z pomocy, ani tematy o których rozmawiamy, nie są przekazywane innym członkom społeczności uczelni.
Aby umówić się na konsultację należy napisać na adres mailowy: psycholog@us.edu.pl, lub jeśli studiujesz w Cieszynie psycholog.cieszyn@us.edu.pl . W wiadomości zwrotnej otrzymasz informację o najbliższym, dostępnym terminie konsultacji. Kolejnym koniecznym krokiem jest potwierdzenie Twojej obecności na spotkaniu w zaproponowanym terminie. Wówczas zostanie on dla Ciebie zarezerwowany.
Ze względu na charakter pracy psychologów i psychoterapeutów umówienie się na konsultacje jest możliwe tylko drogą mailową. Przerywanie spotkań celem ustalenia terminów innych wizyt byłoby bardzo niekorzystne dla osób korzystających z konsultacji.
Do psychologa możesz zgłosić się właściwie w każdej sytuacji, gdy masz poczucie, że rozmowa mogłaby Ci pomóc. Szczególnie rozważ taką możliwość, gdy:
- przeżywasz problemy natury osobistej;
- czujesz, że Twoje relacje interpersonalne i społeczne nie są satysfakcjonujące;
- jesteś w stanie kryzysu emocjonalnego, przeżywasz rozterki, doświadczyłaś/eś istotnej straty bądź odczuwasz zniechęcenie wobec siebie i innych;
- masz problem z samooceną, motywacją, nie jesteś zadowolona/y ze swoich dotychczasowych osiągnięć, jakość Twojego życia nie jest zadowalająca;
- doświadczasz trudności w życiu intymnym lub problemów z określeniem tożsamości psychoseksualnej;
- masz złe samopoczucie i podejrzewasz, że stan ten może się utrzymywać, pogłębiać.
Opinie w sprawie indywidualnego dostosowania studiów (IDS)
Jeżeli jesteś studentem z niepełnosprawnością i potrzebujesz opinii psychologicznej na potrzeby IDS, również zgłoś się do nas. Sprawy związane z opiniodawstwem na potrzeby organizacji i dostosowania studiów traktujemy priorytetowo.
Nasz zespół
W siedzibie Rektoratu UŚ możesz spotkać się z psychologami/psychoterapeutami zatrudnionymi w Centrum Obsługi Studentów. Dla osób studiujących na UŚ w Cieszynie istnieje możliwość konsultacji z psychologiem, w sali B1. 8. w budynku głównym. Chcąc skorzystać z pomocy danego specjalisty, napisz e-mail z prośbą o ustalenie terminu spotkania.
Konsultacja z lekarzem psychiatrą
W szczególnych przypadkach w Centrum Obsługi Studentów możesz także skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Taka pomoc dostępna jest dla osób, które korzystają ze stałego wsparcia psychologa w COS i ma ona wymiar interwencyjny – nie jest możliwe stałe leczenie psychiatryczne za pośrednictwem specjalistów z Centrum Obsługi Studentów. Jeżeli psycholog prowadzący uzna, że zachodzi potrzeba konsultacji psychiatrycznej, może skierować Cię na wizytę do lekarza psychiatry.
Uwaga! Jeżeli doświadczasz poważnego kryzysu lub stosujesz farmakoterapię z powodu rozpoznanych zaburzeń psychicznych, zalecamy Ci jak najszybszy bezpośredni kontakt z dotychczasowym psychologiem, psychoterapeutą lub lekarzem prowadzącym. W sytuacjach zagrożenia życia zgłoś się do najbliższego szpitala. W nagłych sytuacjach, możesz szukać pomocy także w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Centrum Obsługi Studentów oferuje wsparcie w procesie studiowania, nie może jednak zastąpić specjalistycznej opieki medycznej. Staramy się ustalać jak najbliższe terminy konsultacji, jednak pisząc do nas, musisz liczyć się z kilkudniowym czasem oczekiwania.
Pomoc psychologiczna
mgr Agnieszka Wiszniewicz
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna, seksuolożka
mgr Małgorzata Balewska
psycholog, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie szkolenia
ul. Bankowa 12, parter, Studencka Strefa Aktywności, pok. 0.5
mgr Dorota Rzendkowska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna
ul. Bankowa 12, parter, Studencka Strefa Aktywności, pok. 0.7
mgr Dominika Wójtowicz
psycholog, psychodietetyk
ul. Bankowa 12, parter, Studencka Strefa Aktywności, pok. 0.7
dr Magdalena Bolek-Kochanowska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych UŚ
ul. Bankowa 12, parter, Studencka Strefa Aktywności, pok. 0.7