Zmiany w przyznawaniu świadczeń w semestrze letnim

27.04.2020 - 09:23 aktualizacja 14.05.2020 - 13:26
Redakcja: MP3
monety

Zgodnie z ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, do 30 września 2020 r. wnioski o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogę mogą być składane w wersji elektronicznej. Wnioski należy wypełnić w serwisie http://www.usosweb.us.edu.pl/, zarejestrować, wydrukować, podpisać, a następnie zeskanować wraz z załącznikami i przesłać drogą elektroniczną do pracowników dziekanatów zajmujących się obsługą świadczeń.https://us.edu.pl/student/zdalny-kontakt-z-dziekanatami-spnjo-oraz-cwfis/

Alternatywnie przesłać można czytelne zdjęcia wniosków i załączników. Dopiero przesłanie kompletnych wniosków wraz z załącznikami stanowi o ich złożeniu.

Do 30 września br. studenci, których dochód nie przekracza kwoty 528 zł, nie mają obowiązku dołączania do wniosków o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.

W semestrze letnim roku ak. 2019/2020 o przyznanie stypendium socjalnego, stypendium dla osób z niepełnosprawnością oraz zapomogi mogą się ubiegać się również studenci, studiujący już dłużej niż 6 lat.

W okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni studenci mogą ubiegać się o przyznanie zapomogi częściej niż dwa razy w roku akademickim. Student, który wcześniej otrzymał już dwie zapomogi bez względu na powód jej przyznania, obecnie może ubiegać się o nią ponownie.

Ważne: na mocy § 11 ust. 4 Regulaminu świadczeń dla studentów UŚ te same okoliczności nie mogą być podstawą do przyznania kolejnej zapomogi. Oznacza to, iż student nie może otrzymać dwóch zapomóg z powodu utraty źródła dochodu, spowodowanej ograniczeniami
w funkcjonowaniu pracodawców związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Natomiast student, który utracił zatrudnienie i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, a nie ubiegał się dotąd o stypendium socjalne, może o nie wystąpić.

Zmiany w regulaminie świadczeń

Ustawa wprowadziła też wsparcie dla absolwentów, którzy podczas studiów otrzymali kredyt studencki i teraz go spłacają. Spłata kredytu może zostać przełożona nawet o pół roku, a przedłużenie następuje na wniosek kredytobiorcy składany we właściwym banku.