Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Akademia Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu – warsztaty

11.10.2022 - 14:02 aktualizacja 11.10.2022 - 14:02
Redakcja: am

AIDA

Akademia Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu

III edycja warsztatów dla społeczności Wydziału Humanistycznego UŚ

 

Zapraszamy do współpracy w ramach AIDA – Akademii Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu. To całoroczny projekt dla studentów Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, realizowany jako część programu „Współmyślenie w humanistyce”. Wziąć w nim udział mogą studenci II i III roku studiów licencjackich oraz I i II roku studiów uzupełniających. Poniżej znajdziecie więcej informacji na ten temat.

 

Czym jest interpretacja dziedzictwa?


To sztuka budowania relacji między ludźmi a otaczającym ich dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Interpretator to natomiast osoba, która potrafi dzięki swojej opowieści ożywić milczące przedmioty, miejsca i wydarzenia. Wie, w jaki sposób stworzyć historię pozwalającą na zrozumienie ich roli, znaczenia i wartości.

Jak wyglądają zajęcia w ramach AIDA?


W trakcie projektu, działając w małej grupie warsztatowej, nauczycie się, w jaki sposób tworzyć ciekawe, angażujące narracje, tak by przekazywać swoją wiedzę w atrakcyjny i zajmujący sposób. Poznacie też różne formy prezentowania dziedzictwa i różne media, za pomocą których można o dziedzictwie interesująco opowiadać. Z taką wiedzą dużo łatwiej będzie Wam stworzyć własny oryginalny projekt interpretacyjny.

Dlaczego dziedzictwo antropocenu?


Górny Śląsk i Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska to miejsce pełne pomników antropocenu (antropocenu, czyli proponowanej przez badaczy nazwy epoki, w czasie której człowiek wpłynął na geologiczny kształt naszej planety). Takim pomnikiem jest na przykład rzeka/nie-rzeka Rawa, czy też otaczające górnośląskie miasta hałdy. Jesteśmy w miejscu, które wręcz zaprasza do eksperymentowania z narracjami i do poszukiwania sposobów, by odpowiedzialnie opowiadać o lokalnej, ale jednocześnie planetarnej historii eksploatacji przyrody z szacunkiem do tworzących się wokół przemysłu wspólnot. Praca z dziedzictwem antropocenu to także ćwiczenie z wyobraźni dotyczącej lepszej przyszłości w niepewnych czasach.

Jak dowiedzieć się więcej, gdzie się zapisać?


Zerknij na stronę Akademii, tam znajdziesz więcej szczegółów, między innymi to, z jakimi specjalistami współpracujemy: www.akademiainterpretacji.edu.pl

Jeśli chcesz bez zobowiązań poznać szczegóły projektu, możesz też przyjść na spotkanie informacyjne:
wtorek 11 października o godzinie 17.15 w sali A5.21.

Jeśli jesteś już zdecydowany/-a, wyślij swoje zgłoszenie na adres koordynatora projektu: adam.pisarek@us.edu.pl (otrzymasz wtedy dokumenty, które należy wypełnić).

UWAGA! Liczba miejsc w grupie jest ograniczona (do 8 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.

return to top