Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przedmiot do wyboru II (4 semestr)

prof. Jolanta Tambor

Tytuł: Tendencje rozwojowe współczesnego języka polskiego

Na zajęciach zostanie pokazany system morfologiczny języka polskiego i jego tendencje rozwojowe. Ważne miejsce zajmie spolszczanie zapożyczeń do języka polskiego, aktualne trendy we fleksji (szczególnie odmianie rzeczownika i np. liczebnika), wreszcie słowotwórcze zjawiska związane z nazywaniem nowych elementów rzeczywistości i wyrażaniem emocji oraz stosunku do świata.

 

Tytuł: Inkluzywność we współczesnym języku polskim

Główną tendencją rozwojową języka polskiego poddaną oglądowi będzie inkluzywność. Współczesna polszczyzna musi podołać zadaniu nazywania elementów rzeczywistości, które są trudne do wyrażenia, bo nowe. Na zajęciach będziemy się przyglądać nazwom (państw, narodów, mieszkańców, obywateli, ale też np. osób z niepełnosprawnościami), frazeologizmom, strukturom słowotwórczym (dotyczącym nazw zawodów i stanowisk zajmowanych przez kobiety i osoby niechcące zaznaczać swojej płci).

Przedmiot do wyboru III (4 semestr)

dr hab. Kinga Czerwińska, prof. UŚ

Tytuł: Kultura narodowa a kultura ludowa – konteksty polskości

Celem zajęć jest prezentacja relacji zachodzących między kulturą narodową, a kulturą ludową w Polsce. Analizie podawane są wybrane przykłady z historii oraz te dziejące się współcześnie, które kształtują codzienność Polaków. Poruszane wątki oscylują wokół m.in. mechanizmów tradycji, które wpływają na zachowanie żywotności lub zanik elementów kultury rodzimej, procesów kształtowania tożsamości, postaw wobec Innego, czy aktywności w życiu społecznym i kulturowym. W toku zajęć omawia się przykłady w kontekście kultury lokalnej, narodowej czy globalnej, ze szczególnym uwzględnieniem glokalizmów. Wybrane do analizy przykłady stanowią kanwę problematyki podejmowanej obecnie przez etnologię i antropologię kulturową i omawiane są z perspektywy tych dyscyplin.

 

Tytuł: Źródła i konteksty życia codziennego Polaków

Zajęcia mają na celu analizę zagadnień dotyczących polskiej kultury współczesnej w perspektywie antropologii codzienności. Tematyka jest zbieżna z problematyką podejmowaną obecnie przez etnologię i antropologię kulturową i omawiana z perspektywy tych dyscyplin. Zagadnienia poruszane są pod kątem relacji, jakie zachodzą między kulturą narodową – kulturą popularną (globalną) – kulturą lokalną. Wybrane do analizy wątki związane są m.in. ze sferą sacrum i sferą profanum, kształtowaniem postaw patriotyzmu, formowaniem tożsamość, budowaniem więzi społecznych czy sposobami spędzania wolnego czasu.

Treści zajęć mają pobudzić studentów do krytycznej oceny kultury polskiej jako czynnika kształtującego strukturę społeczną i konstruującego tożsamość, formy komunikacji społecznej, wzorów uczestnictwa w kulturze czy stylów życia.

return to top