Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kultura Lewantu dla pokoju. Muzyka i poezja Bliskiego (nam) Wschodu

10.04.2024 - 15:14, aktualizacja 10.04.2024 - 15:14
Redakcja: am

Niech muzyka i poezja uczyni Wschód Bliższym.

A to dzięki koncertowi Wassima Ibrahima i Adeba Chamouna, którzy przedstawią repertuar „Pieśni Lewantu”. Podczas naszej muzycznej podróży odwiedzimy Bliski Wschód i posłuchamy melodii w językach Lewantu: aramejskim, arabskim i jego dialektach.

Wraz z dr. hab. Prof. UJ Yousefem Sh’hadeh i dr Beatą Abdallah-Krzepkowską będziemy też rozmawiać o kulturze arabskiego Lewantu – o  tym czym jest Lewant, jak kształtowała się jego kultura, o poezji i literaturze, o relacjach polsko – lewantyńskich i o trudnej sztuce przekładu.

 

Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia 2024 o godz. 14:00 w Piątym Domu (Katowice, ul. Matejki 2).

 

Dr hab. prof. UJ Yousef Sh’hadeh


Palestyńczyk urodzony w Syrii, od 30 lat mieszkaniec Rzeszowa.
Poeta, tłumacz, badacz współczesnej literatury arabskiej, dydaktyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tworzy poezję w języku polskim i arabskim, jego prace zostały przełożone na angielski, rosyjski i francuski. Autor tomików poetyckich: „Powrót do Pani pereł”, „Miraże kuszenia”, „Kuszące krople” i „Kiedyś motylami Galilei… Kiedyś chmurami Karpat” i prac o współczesnej literaturze arabskiej.
Tłumaczy polską poezję i literaturę na język arabski, przybliżając naszą literaturę mieszkańcom świata arabskiego. Przełożył między innymi „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza i „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego.

Dr Beata Abdallah-Krzepkowska


Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka dydaktyki języka arabskiego i popularyzatorka wiedzy o Bliskim Wschodzie, niestrudzenie zwalczająca stereotypy i uprzedzenia. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. współczesnym islamem i jego językiem oraz islamem w Polsce i Europie, prowadząc pionierskie badania polskich konwertytek.

Dr Wassim Ibrahim


Kompozytor, muzyk, wykładowca, popularyzator muzyki bliskowschodniej.

Urodzony w Damaszku, gdzie ukończył studia muzyczne i politechniczne. Od 11 lat mieszka w Krakowie, studiował tu na Akademii Muzycznej i uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. W 2019 roku został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości – w docenieniu jego pracy artystycznej, naukowej, społecznej i pedagogicznej.

Adeb Chamoun


Urodzony w Syrii perkusjonalista instrumentów bliskowschodnich i latynoskich. Współpracował m.in. z Samirem Kwefatim, Kazimierzem Chlebowskim, Milo Kurtisem, Kostkiem Yoriadisem, Apostolisem Anthymosem, Jaherem Iranim, Kubą Niedoborkiem, Maciejem Trifonidisem, zespołem Klezmafor i Balkan Sevdah.

 

 


Nieustannie wspieramy ofiary ludobójstwa w strefie Gazy. Podczas naszego wydarzenia odbędzie się również kiermasz charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany Fundacji Lekarzy Bez Granic pomagających w Strefie Gazy.

grafika informująca o wydarzeniu

return to top